Abba – futurystyczne koncerty i serwis pełen ciekawostek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Abba – futurystyczne koncerty i serwis pełen ciekawostek
Abba jak żywa - awatary przejmują scenęFoto: Industrial Light & Magic

W Londynie wystartował wyjątkowy projekt "Abba Voyage", przenoszący ponadczasową muzykę szwedzkiego kwartetu w zupełnie nowe obszary multimedialnej rzeczywistości. To dobra okazja, by zajrzeć do poświęconego grupie serwisu specjalnego, uruchomionego przez portal polskieradio.pl.

To wielki dzień dla fanów zespołu Abba. W piątek 27 maja o 19.45 lokalnego czasu w Londynie rozpoczął się pierwszy z serii 196 futurystycznych koncertów pod szyldem "Voyage", podczas których na scenie pojawiły się Abba-tary, czyli wierne wirtualne kopie członków zespołu. Wcześniej to spektakularne show mogli zobaczyć przedpremierowo zaproszeni przez zespół goście specjalni, wśród których była szwedzka para królewska. 

FB/Abba Voyage

Björn Ulvaeus, jeden z twórców wielkich przebojów grupy, udzielił niedawno wywiadu amerykańskiej sieci CNBC. Muzyk nie ukrywał swojego podekscytowania projektem, który nazwał "piekielnie ryzykownym pod wieloma względami".

Lepsi od Presleya i Jacksona

– Istnieje ryzyko, że ludzie nie odbiorą tego tak, jak bym tego oczekiwał. Że wyjdą po koncercie, mówiąc: "To było niezłe, ale…". Chcemy wywołać wielkie emocje u widzów i dać im poczucie, że uczestniczyli w czymś, czego nigdy wcześniej nie widzieli – mówił Ulvaeus. W odczuciu wyjątkowości całego widowiska mają pomóc "Abbatary" przygotowane z wielką starannością przez studio Industrial Light & Magic z aktywnym udziałem muzyków zespołu. Björn opowiedział o tym, jak przez wiele dni tańczyli oni na scenie, ubrani w ciasne kostiumy i hełmy naszpikowane czujnikami. – Czuliśmy się, jakbyśmy znów występowali w programie "Top of the Pops" – żartował muzyk.

Ulvaeus zdradził też, że wcześniej przymierzano się do stworzenia podobnego show z Elvisem Presleyem lub Michaelem Jacksonem w roli głównej. Jednak ostatecznie postawiono na Abbę, głównie ze względu na fakt, że jej członkowie wciąż żyją, dzięki czemu łatwiej było stworzyć ich wierne wirtualne kopie. – Nawet jeśli reszta twojego ciała opada, rozmiar czaszki pozostaje taki sam, więc łatwiej jest odtworzyć twoje młodsze wcielenie – ujawnił kulisy przedsięwzięcia jeden z jego głównych bohaterów.

Pionierzy nowego trendu?

Björn zapewnił, że "Abbatary" będą zupełnie nową jakością w dziedzinie rozrywki. – Jesteśmy pionierami na polu budowania awatarów, które są cyfrowymi kopiami ludzi, począwszy od porów skóry, przez włosy w nosie, po wszystkie te elementy, które sprawiają, że już po chwili wydaje ci się, że masz do czynienia z żywym człowiekiem.

źródło: YouTube / Abba Voyage

Czy słowa muzyka Abby pokrywają się z rzeczywistością, dziś wieczorem sprawdzą 3 tysiące szczęśliwych posiadaczy biletów na pierwszy, historyczny koncert w londyńskiej Abba Arenie.


ABBA_1200X660.png

ABBA. Serwis specjalny


A już teraz można zajrzeć do serwisu specjalnego Polskiego Radia, w którym znajduje się cała masa ciekawych historii związanych z tą wyjątkową grupą. Można tam też posłuchać Radia Abba, nadającego non stop piosenki zespołu i jego poszczególnych członków.

kc


Polecane