Dzień Matki. Radości i trudy macierzyństwa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzień Matki. Radości i trudy macierzyństwa
Obecnie w Polsce Dzień Matki przypada na 26 majaFoto: shutterstock.com

Dzisiaj mamy w Polsce mają swoje święto. Pierwszy raz Dzień Matki obchodzono w 1914 roku w Krakowie. Zwyczaj ten zakorzenił się w różnych krajach, ale tylko w Polsce związany jest z 26 maja. Zachowujemy go, aby okazać naszym mamom miłość i podziękować im za trud włożony w nasze wychowanie.

26 maja dziękujemy naszym mamom za ich trud


Obecnie w Polsce Dzień Matki przypada na 26 maja. Podczas tego wyjątkowego święta matki są zwykle obdarowywane przez swoje dzieci laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami. Święto to ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości i docenienie trudu, które włożyły w nasze wychowanie.

Jak to jest być mamą? – Wspaniale, najwspanialszej na świecie. Są trudne momenty i zmęczenie, ale takie są po prostu uroki – odpowiada Katarzyna Wajda, matka trójki chłopców. Na pytanie Trójkowego reportera o największe radości z macierzyństwa świętująca mama wymienia wspólne przytulanie się i wygłupy. Zapytana o to, co jest najtrudniejsze w byciu matką, odpowiada krótko: "Cierpliwość".


Najczęściej czytane

Kiedy kobiety w Polsce zaczynają świętować Dzień Matki? GUS odpowiada


Życzenia z okazji Dnia Matki wszystkim mamom składa także Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. – Macierzyństwo to jest coś wyjątkowego. Rodzina jest dla nas priorytetem. Kiedy w rodzinie miłość jest przekazywana dzieciom, te rozwijają się coraz lepiej – mówi polityk.

Na koniec przyjrzeliśmy się tematowi Dnia Matki od strony statystycznej. Jaki jest typowy wiek Polki w momencie przyjścia na świat pierwszego dziecka? – Średni wiek matek jest na poziomie około 30. roku życia. Obecnie obserwujemy, że panie jednak decydują się na rodzenie dzieci później, kiedy mają stabilizację. Jest to naturalny proces, który obserwujemy też w innych krajach Unii Europejskiej – informuje rzecznik prasowy Głównego Urzędu Statystycznego Karolina Banaszek.


Posłuchaj

3:10
Dzień Matki – 26 maja świętują mamy w całej Polsce (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

DZIEŃ MATKI - historia święta 26 maja / Dzień Mamy/KAWAŁ WIEDZY 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Tomasz Miara
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 26.05.2022
Godzina emisji: 7.19

kr

Polecane