Minister rolnictwa o ew. przedłużeniu tarczy antyinflacyjnej: decyzję trzeba będzie podjąć w drugiej połowie lipca

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Do końca lipca są okresy obniżenia różnych podatków, więc w drugiej połowie lipca trzeba będzie podejmować decyzje – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Jak ocenił Henryk Kowalczyk, jeśli na Ukrainie nadal będzie trwała wojna, "to oczywiście będzie trudna sytuacja na rynku żywnościowym, światowym rynku".

– Polska nie jest samotną wyspą, ceny są światowe i od tego jest wszystko uzależnione – zaznaczył gość "Salonu politycznego Trójki".

Pytany o temat żywności w Polsce wicepremier stwierdził, że podwyżki cen nadal są możliwe. – Niewykluczone, że może jeszcze trochę zdrożeć, chociaż poziom cen już poszedł do góry bardzo mocno. Zobaczymy, jak się ukształtują ceny zbóż po sezonie wegetacyjnym, po żniwach. Wrzesień, październik pokaże, jaka będzie cena – wyjaśnił Henryk Kowalczyk.

Znaczenie dopłat do nawozów

– Rolnicy otrzymają dopłaty do nawozów. Gdyby w związku z drożyzną zaprzestali ich stosowania, byłby spadek plonów i mógłby się pojawić kolejny element wzrostu cen – dodał.

Wicepremier odniósł się także do możliwości przedłużenia funkcjonowania tarczy antyinflacyjnej. – Do końca lipca są okresy obniżenia różnych podatków, więc w drugiej połowie lipca trzeba będzie podejmować decyzje – podkreślił.

– Polska, jeśli chodzi o ilość żywności, ma bezpieczeństwo z zapasem, o tym świadczy poziom i wartość eksportu żywności: to prawie 40 mld euro. Jest ogromny margines, dla Polaków żywności na pewno wystarczy, wystarczy też dla obywateli Ukrainy, którzy tu przebywają – mówił Henryk Kowalczyk.


Posłuchaj

12:51
Henryk Kowalczyk: jeśli nadal będzie trwać wojna w Ukrainie, to oczywiście będzie trudna sytuacja na rynku żywnościowym, światowym rynku (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+
***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Henryk Kowalczyk (wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi)
Data emisji: 25.05.2022
Godzina emisji: 8.45

pg/kr

Polecane