Słuchanie muzyki w pracy – pomaga czy przeszkadza?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Słuchanie muzyki w pracy – pomaga czy przeszkadza?
Pracowanie ze słuchawkami na uszach wielu pomaga oddzielić się od gwaru panującego w miejscu pracyFoto: shutterstock.com

Czy muzyka powoduje, że jesteśmy bardziej produktywni w pracy? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Każdy pracownik ma inne preferencje muzyczne i inaczej reaguje na bodźce. Tym samym nie każdemu muzyka w pracy może pomóc. Jak i dlaczego ludzie słuchają muzyki w pracy?

Dlaczego słuchamy muzyki w pracy?


Czy to biuro w ogromnym, korporacyjnym wieżowcu, czy warsztat samochodowy – pracownikom potrzebna jest muzyka, zarówno słuchana przez słuchawki, jak i dobiegająca ze wspólnego odbiornika. O to, dlaczego ludzie słuchają muzyki w miejscu pracy, zapytaliśmy psychologa Krzysztofa Kosego.

– Ludzie słuchają muzyki w pracy z kilku powodów. Po pierwsze, żeby czas płynął szybciej, po drugie, żeby poczuć się bardziej zrelaksowanym, a po trzecie, żeby poczuć się bardziej szczęśliwym. Muzyka wpływa pozytywnie na nasz nastrój.


Najczęściej czytane

Przy biurku jak na egzotycznej wyspie


Pracowanie ze słuchawkami na uszach wielu pomaga oddzielić się od gwaru panującego w miejscu pracy. – Sytuacja, w której słuchamy muzyki ze słuchawkami, nie tyle służy skupieniu, ile separacji od zewnętrznego świata. Ze słuchawkami możemy sobie wyobrazić, że nie jesteśmy w naszym biurze, tylko na jakiejś egzotycznej wyspie: pracujemy, ale przy okazji jesteśmy w miłych okolicznościach przyrody – wyjaśnia Krzysztof Kosy.

Wspólne słuchanie muzyki w pracy. Jest jeden warunek


Słuchanie muzyki w pracy, oprócz tego, że relaksuje i daje skupienie, może służyć integracji zespołu. Warunek jest jeden – wszyscy muszą mieć podobny gust muzyczny. – To, czego słuchamy w pracy, zależy od środowiska i kultury organizacyjnej firmy. W jednym miejscu pracy może być przyjęte słuchanie disco polo, a w innym słuchanie Requiem Pendereckiego – żartuje psycholog. – To są akurat skrajne przykłady. Tym, co jest bardzo ważne we wspólnym słuchaniu muzyki w pracy, jest to, żeby znaleźć wspólny obszar gustów muzycznych – dodaje.

Posłuchaj

2:45
Dlaczego lubimy słuchać muzyki w pracy? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 25.05.2022
Godzina emisji: 6.44

kr

Polecane