Cztery miesiące z nowym taryfikatorem mandatów. Reportaż [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cztery miesiące z nowym taryfikatorem mandatów. Reportaż [POSŁUCHAJ]
Od 1 stycznia kierowcy słono płacą za wykroczenia Foto: shutterstock.com

​Jak ostatnie podwyżki mandatów wpłynęły na jazdę kierowców? Czy jest bezpieczniej? Co robić, będąc młodym kierowcą, który dopiero rozpoczyna samodzielną jazdę – tuż po zdanym egzaminie?

Taryfikator mandatów uległ zmianie 1 stycznia bieżącego roku. – Najwyższy mandat wynosił 500 złotych. W tej chwili, przy zbiegu wykroczeń, może być to mandat w wysokości nawet 6 tysięcy złotych – wyjaśnia komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjant, zapytany o liczbę wypadków w pierwszym kwartale 2022 roku, odpowiada, że liczba ta (w odniesieniu do ubiegłego roku) nieco wzrosła i wynosi 4136 (w I kwartale 2021 roku – 3695). Przy analizie tych danych należy jednak uwzględnić wzmożony ruch na naszych ulicach, spowodowany m.in. dużym napływem uchodźców w ostatnich miesiącach.

Brak "widełek" i wyższe kary

Jak tłumaczą funkcjonariusze pracujący w patrolu ruchu drogowego, obecny taryfikator mandatów nie przewiduje tzw. widełek w wysokości mandatu. Przykładowo, za przekroczenie dozwolonej prędkości o 30 km/h kierowca zapłaci dziś 800 złotych. Przed 1 stycznia policjant mógł wystawić mandat w wysokości od 200 do 300 złotych. Inny przykład: kierowca poruszał się z prędkością o 44 km/h za szybko, obecnie musi zapłacić 1000 zł. Pół roku temu mandat wynosiłby od 300 do 400 złotych.

I choć wysokość obecnych mandatów budzi sprzeciw wielu kierowców, komisarz Robert Opas podkreśla, że w tych najwyżej taryfikowanych wykroczeniach są już zauważalne ogromne spadki – kierowcy znacznie rzadziej popełniają wykroczenia, takie jak jazda "pod prąd" na autostradzie czy drodze ekspresowej.

Bezpieczniejsza jazda i dobre praktyki

Andrzej Grabowski, instruktor nauki jazdy z Warszawy, zgadza się ze stwierdzeniem, że kierowcy jeżdżą w ostatnich miesiącach nieco bezpieczniej, np. częściej ustępują pierwszeństwa pieszym na przejściu dla pieszych. Kursanci, którzy rozpoczynają przygodę z motoryzacją, od początku są uczeni tzw. dobrych praktyk. – Dla nich to naturalne. Wkraczają w rynek motoryzacyjny i od razu są uczeni prawidłowych postaw. Starszym kierowcom trudno przyzwyczaić się do tego, że mają jeździć wolniej, mają częściej patrzeć na licznik i zwracać też uwagę na to, co dzieje się w okolicy przejścia dla pieszych… – zauważa instruktor z piętnastoletnim stażem pracy.

W reportażu wystąpili m.in.: komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji​; Andrzej Grabowski – instruktor nauki jazdy z OSK WRC; Marta – kursantka prawa jazdy z Łomży; policjanci z patrolu Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej.


Posłuchaj

10:21
"Wolniej" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Wolniej"
Autor reportażu:
 Antoni Rokicki
Data emisji: 
25.05.2022
Godzina emisji: 
18.46

Polecane