Polski egzamin ósmoklasisty i kłopoty ukraińskich dzieci [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polski egzamin ósmoklasisty i kłopoty ukraińskich dzieci [POSŁUCHAJ]
24 maja rozpoczął się egzamin ósmoklasistyFoto: Forum/Marian Zubrzycki

24 maja rozpoczął się egzamin ósmoklasisty. Egzamin ten ma sprawdzać umiejętności i wiedzę ucznia określone ‎w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Przez trzy kolejne dni dzieci piszą sprawdziany: z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka nowożytnego. W tym roku do zdających dołączą dzieci, które do Polski przyjechały z Ukrainy. A raczej – nie dołączą, bo nie znają polskiego...

Pojawiły się wątpliwości dotyczące formy zdawania tego sprawdzianu przez dzieci uchodźców. – Trzeba zmienić przepisy i wypracować taką formę egzaminu, żeby dzieci z Ukrainy miały równe szanse, bo sytuacja jest wyjątkowa – postulują przeciwnicy obecnych przepisów egzaminacyjnych. Przykładem może być 14-letnia Daniell. Miesiąc temu przyjechała z mamą i siostrą spod Odessy. Chciała zdawać majowy egzamin, ale na razie mozolnie składa wyrazy w zdania, bo po polsku nie rozumie prawie nic. Po wakacjach bardzo chce chodzić do dobrej polskiej szkoły. A jeśli pilnie będzie uczyć się polskiego, to może jej się uda. 

Wątpliwości w sprawie tego egzaminu było tak dużo, że Rzecznik Praw Obywatelskich wysłał pismo z pytaniami do Ministerstwa Edukacji i Nauki. – Bezpośrednim powodem skierowania wystąpienia był apel organizacji społecznych. Autorzy tego apelu w kwietniu zwracali uwagę na bardzo trudną sytuację uczniów i uczennic z Ukrainy – tłumaczy Anna Tomkiewicz z Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. – W ocenie RPO w obecnych warunkach wiedza i umiejętności uczniów i uczennic z Ukrainy nie będą brane pod uwagę w stopniu wystarczającym. Obecnie jest większa liczba kandydatów do szkół średnich i może się tak zdarzyć, że młodzież z Ukrainy będzie zdana na miejsca w szkołach, które nie cieszą się zainteresowaniem uczniów z Polski – wskazuje.

– Nie będziemy niczego zmieniać, nasze egzaminy odbywają się zgodnie z europejskimi  konwencjami – odpowiada Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. 


Posłuchaj

11:48
Zdawać czy nie? (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

  

***

Tytuł reportażu: "Zdawać czy nie?"
Autorka reportażu: 
Julia Rozbiecka 
Data emisji:
24.05.2022
Godzina emisji:
18.43

pr

Polecane