Niezwykli ukraińscy bandurzuści na koncercie w Krakowie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niezwykli ukraińscy bandurzuści na koncercie w Krakowie
Badura to jeden z najbardziej rozpoznawalnych ukraińskich instrumentów Foto: Shutterstock.com/Yurik-Master

"O Ukraino! O Matko moja!" – pod tym hasłem dziś (wtorek) w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się koncert Narodowej Kapeli Bandurzystów Ukrainy. – Już jedna bandura to jest coś niezwykłego, a co dopiero kilkadziesiąt osób i bandur – mówi Zbigniew Grzyb, dyrektor krakowskiego NCK.

Narodowa Kapela Bandurzystów Ukrainy to wyjątkowy fenomen dziedzictwa kulturowego narodu ukraińskiego. Zespół liczy 50 członków, składa się wyłącznie z mężczyzn, którzy jednocześnie grają na bandurach i śpiewają. Podczas występów zachwycają: precyzyjne opracowanie każdego utworu, majestatyczny, pouczający, dramatyczny, często smutny charakter kompozycji połączony z błyskotliwym humorem, elementami współczesnego folku i kozacką charakteryzacją. 

Pieśni oparte na mocnych głosach

– Zespół prezentuje coś niezwykłego, przez co w szczególny sposób można poznać kulturę ukraińską. Podczas koncertu usłyszmy pieśni ludowe i patriotyczne, nuty, które znamy ze śpiewów cerkiewnych – męskie śpiewy oparte na mocnych głosach, takich jak bas i baryton – mówi Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury.

Zbiórka dla Ukrainy

Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale podczas wydarzenia odbędzie się zbiórka na rzecz Funduszu Wspierania Kultury Ukrainy oraz na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy. – Bycie ambasadorem kultury ukraińskiej jest teraz niesłychanie ważne – podkreśla gość Katarzyny Cygler.

Czytaj także:


Ponadwiekowa historia

Kapela rozpoczęła działalność w 1918 roku. Założycielem i pierwszym liderem zespołu był Wasyl Jemets – utalentowany bandurzysta z obwodu charkowskiego. Zespół otrzymał nazwę Pierwszy Chór Kobzarski. W połowie lat 30., po połączeniu ze słynną wówczas Połtawską Bandurą Band, grupa została przemianowana na Ukraińską Państwową Kapelę Bandura Band. Po zakończeniu II wojny światowej zespół wznowił działalność pod kierunkiem Ołeksandra Minkiwskiego. W 1995 roku grupa została nazwana imieniem Georgy Maiboroda, a dwa lata później otrzymała status narodowej. We wrześniu 2013 roku dyrektorem generalnym i artystycznym zespołu został mianowany słynny chórmistrz, dyrygent chóru, pedagog, ludowy artysta Ukrainy Jurij Kurach. W ostatnich latach zespół często koncertował w miastach i wsiach obwodu donieckiego i ługańskiego. Jego występy podnoszą na duchu żołnierzy i dają chwile spokojnego życia mieszkańcom obszarów frontowych. 


Posłuchaj

6:04
Narodowa Kapela Bandurzystów Ukrainy wystąpi w Krakowie (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Narodowa Kapela Bandurzystów Ukrainy w Bolesławcu / istotne.pl

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Zbigniew Grzyb (dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury)
Data emisji: 24.05.2022
Godzina emisji: 11.26

mat. prasowe/mk

Polecane