Nowość na kanale "Radiobook": "Kamizelka" Bolesława Prusa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowość na kanale "Radiobook": "Kamizelka" Bolesława Prusa
"Kamizelka" Bolesława PrusaFoto: YouTube/Radiobook

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" ponownie sięgamy po prozę żyjącego w II połowie XIX i na początku XX wieku pisarza, dziennikarza i publicysty, Aleksandra Głowackiego, lepiej znanego pod swoim dziennikarskim i literackim pseudonimem Bolesław Prus, uważanego za jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy epoki pozytywizmu. Tym razem Prus objawia się nam jako wybitny nowelista.

"Kamizelka" powstała i pierwszy raz została wydana w roku 1882. Tekst uznawany za arcydzieło nowelistyki został przełożony na wiele języków: angielski, francuski, niemiecki, włoski, hebrajski, słowacki, czeski i rosyjski.

Poprzez tytułową kamizelkę poznajemy dziejącą się na przestrzeni pół roku historię pary zwykłych mieszkańców pewnej kamienicy – on urzędnik, ona nauczycielka. W połowie tego półrocza u niego lekarz stwierdza gruźlicę. Pod koniec on umiera, a ona wyjeżdża. Sprzączka na pasku ściągającym kamizelkę obojgu służy jako atrybut niezwykłej miłości, w imię której małżonkowie okłamują się nawzajem, choć w dobrej wierze, by przynieść ulgę ukochanej osobie.

Ekranizacji "Kamizelki", na zamówienie Telewizji Polskiej, dokonał według własnego scenariusza Stanisław Jędryka w roku 1971, obsadzając w głównej roli czterdziestominutowego filmu Jerzego Zelnika.

Prezentowana wersja audio „Kamizelki” jest powstałym w 2002 roku, w studiach Polskiego Radia, zapisem interpretacji tekstu przez Mariana Opanię, wszechstronnego i lubianego aktora teatralnego i filmowego, także śpiewającego aktora kabaretowego oraz znakomitego lektora.

Premiera w poniedziałek (23.05) o godz. 19.00

źródło: Radiobook/Youtube 

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobookówWśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


mg

Polecane