Wizyta prezydenta Dudy w Kijowie. Dera: to pokazuje determinację, by Ukraina stała się członkiem UE

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Będziemy robili wszystko, żeby z władztwa sowieckiego wyciągnąć Ukrainę do Europy. To jest w naszym żywotnym interesie – podkreślił w Programie 3 Polskiego Radia Andrzej Dera. Sekretarz stanu w KPRP skomentował w ten sposób ostatnią wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie.

Andrzej Duda wygłosił w niedzielę orędzie w Radzie Najwyższej Ukrainy. Był pierwszym zagranicznym przywódcą, który wystąpił na forum ukraińskiego parlamentu od wybuchu wojny w tym kraju

Po dotarciu do Przemyśla prezydent powiedział, że była to ważna wyprawa i ważne spotkanie.  W wystąpieniu przedstawiłem polski punkt widzenia na wojnę  dodał. Zdaniem prezydenta w sytuacji rosyjskiej agresji trzeba utrzymać jedność.

Znaczenie wizyty prezydenta w Kijowie

Andrzej Dera podkreślił, że "to było przełomowe przemówienie prezydenta w bardzo przełomowym czasie".  Toczy się wojna o przyszłość Europy, jeżeli Ukraina przegra albo jeśli Europa będzie paktować z najeźdźcą, to znaczy, że otwieramy wrota do kolejnych agresji. Z jednej strony prezydent Andrzej Duda dziękował Ukraińcom, a z drugiej strony apelował o solidarność europejską  ocenił gość radiowej Trójki.

 Te słowa pokazują determinację prezydenta do tego, żeby zrobić wszystko, aby Ukraina stała się pełnoprawnym członkiem UE, bo z kolei z innych państw Unii Europejskiej słyszymy: ale zaraz, zaraz, może za kilka lat. Będziemy robili wszystko, żeby z władztwa sowieckiego wyciągnąć Ukrainę do Europy i to jest w naszym żywotnym interesie  zaznaczył prezydencki minister. 

Polscy przywódcy w Davos

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki będą reprezentować Polskę w szwajcarskim Davos, gdzie po dwóch latach pandemicznej przerwy odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne.

Minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera zapowiedział, że podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiał o przyszłości i perspektywach rozwoju gospodarki. Gość Programu 3. Polskiego Radia zaznaczył, że rozmowy i wystąpienia będą z pewnością dotyczyły również sytuacji na Ukrainie.

Minister Andrzej Dera podkreślił, że podczas forum w Davos poruszony będzie też temat uniezależnienia się od rosyjskich surowców. Zwrócił uwagę, że kraje europejskie powinny zrobić wszystko, by poprzez zakup surowców nie zasilać finansowo Moskwy. – Państwa Unii Europejskiej powinny robić wszystko, żeby nie zasilać Putina  podkreślił.

Posłuchaj

12:46
Andrzej Dera o wizytach prezydenta w Kijowie i w Davos ("Salon polityczny Trójki")
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Andrzej Dera (sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP)
Data emisji: 23.05.2022
Godzina emisji: 8.45

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

IAR/nt

Polecane