Wolność i szacunek. Reportaż "Własnymi ścieżkami" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wolność i szacunek. Reportaż "Własnymi ścieżkami" [POSŁUCHAJ]
Córka Sylwii i Andrzeja "łapiąca" wolność podczas jednej z rodzinnych podróży, fot. Sylwia TargoszFoto: Sylwia Targosz

Choć to historia doświadczeń związanych ze szkolną edukacją jednej rodziny, to jej wymowa ma charakter bardziej ogólny. Kluczowym słowem jest tu "system". Sylwia – bohaterka reportażu – podkreśla, że problemem w szkole, do której chodziła, nie były relacje z kolegami, ani też z nauczycielami, lecz właśnie system. W reportażu pojawi się słowo "lęk".

Najważniejszą wartością natomiast jest "wolność", która daje szansę na rozwój dziecka, a w dalszej perspektywie chroni je przed koszmarami sennymi ze szkołą w roli głównej. Ten, kto wielokrotnie w dorosłym życiu "zdawał maturę", "pisał klasówkę", "stał bezradny przy tablicy", a to wszystko w majakach sennych, ten z ulgą posłucha reportażu pod tytułem "Własnymi ścieżkami". 

Martyna Kozak jest absolwentką Akademii Polskiego Radia oraz współpracowniczką Studia Reportażu i Dokumentu. – Pamiętam takie uczucia, które towarzyszyły mi w szkole podstawowej po pierwszym półroczu. Myślałam wtedy, że znowu muszę walczyć o oceny, i o tym, by być lubianym uczniem – wspomniała w poprzedzającej emisję reportażu rozmowie. 

Wolność i szacunek 

– Na pewnych poziomach wielokrotnie czułam, że odstajemy od innych. To chyba kwestia definicji "normalności". My żyjemy w dużej wolności. Jej poczucie odstaje od naszych znajomych. Z jednej strony jest ona ograniczona zasadami, a z drugiej mamy w sobie dużo szacunku. Nie wszystko akceptujemy, ale wiele rzeczy tolerujemy. Kluczem jest tutaj szacunek do ludzi – mówią Sylwia i Andrzej, rodzice, bohaterowie reportażu.

– Mam takie doświadczenie, że źle czułam się w szkole. Nie z powodu koleżanek czy nauczycieli. Największy problem miałam z systemem. Jako dziecko nie rozumiałam, skąd ten dyskomfort. System ma bardzo ciasne ramy i ciężko się w nim odnaleźć i mieć poczucie, ze wszystko jest sprawiedliwe i adekwatne – wyjaśniała Sylwia, bohaterka rozmowy. – Gdy dzieci poszły do szkoły, miałam w sobie większy lęk nie o to, jak poradzą sobie dzieci, tylko jak ja sobie poradzę i jak ponownie wejdę w ten system jako matka – dodała.  

Posłuchaj

44:46
Reportaż "Własnymi ścieżkami" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: Własnymi ścieżkami
Autorka reportażu: 
Martyna Kozak
Data emisji: 
23.05.2022
Godzina emisji: 
22.10

Polecane