Muzyka miast i jazzowe inspiracje

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Muzyka miast i jazzowe inspiracje
Młoda i zbuntowana Sinead O'ConnorFoto: PAP / DPA / Hardy Schiffler

To wydanie audycji rozpoczęło się muzyczną wędrówką pośród miast leżących w różnych częściach świata. Natomiast pod koniec nieoczekiwanie pojawiły się jazzowe nuty.

Zelienople to niewielkie miasteczko leżące w hrabstwie Butler, w stanie Pensylwania. To nietypowe miano nadał mu niemiecki baron Dettmar Basse, który przybył do Ameryki na początku XIX wieku, by właśnie w tym miejscu kupić kawałek ziemi i założyć tam osadę. Nazwę wybrał na cześć córki Frederiki, która kazała mówić na siebie Zelie, bo tak nazywała się jej ulubiona lalka.

Prawie 500 mil za zachód od Zelienople leży znacznie większe miasto Chicago, gdzie działa tercet o nazwie identycznej do tej, jaką swej osadzie nadał baron Basse. W 2012 roku grupa wydała album "The World Is a House of Fire", którego fragment usłyszeliśmy na początku "Konstelacji M.".

Dwa miasta z zupełnie innych epok połączyła Sinead O'Connor w utworze "Troy", pochodzącym z jej debiutanckiej płyty "The Lion and the Cobra". Raz śpiewa w nim: "będę pamiętać o Dublinie w środku burzy", a chwilę później: "nie ma drugiej Troi, którą mógłbyś podpalić". Miejskie wątki w audycji kontynuował duet Piano Magic & Brendan Perry, jednak w ich wspólnej piosence "You Never Loved This City" nie pada nazwa żadnej konkretnej miejscowości.

W "Konstelacji M." rzadko słychać jazzowe nuty. Tym razem pojawiły się one za sprawą pochodzącej z Portland w stanie Oregon formacji Black Chamber. Nie był to jednak tradycyjny jazz, lecz nawiązująca do niego multigatunkowa mieszanka, w której można usłyszeć także elementy post-rocka czy muzyki elektronicznej.


Posłuchaj

51:14
Muzyka miast i jazzowe inspiracje (Konstelacja M./Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. ZELIENOPLE – "Old Dirt"
 2. SINEAD O'CONNOR – "Troy"
 3. PIANO MAGIC, BRENDAN PERRY – "You Never Loved This City"
 4. MAJA LAURA – "Bardo"
 5. LEA PORCELAIN – "100 Years (Live at KEXP Version)"
 6. ALEX HENRY FOSTER – "The Power of the Heart"
 7. CULT OF LUNA – "Passing Through"
 8. BLACK CHAMBER – "Teleology"
 9. JOZEF VAN WISSEM, ZOLA JESUS – "Ruins"

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor audycji: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 17.05.2022
Godzina emisji: 23.06

kc

Polecane