25. Piknik Naukowy za nami. Wszystkie oblicza wody. Posłuchaj i zobacz!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Czy kropla wody może lewitować? Co wspólnego mają małże z kranówką? Jak to się dzieje, że glony świecą? Czy prarekiny miały zdrowe zęby? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można było znaleźć na 25. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W audycji specjalnej "Trójka na Pikniku Naukowym" wprost ze studia plenerowego rozmawialiśmy m.in.  o znaczeniu wody dla życia na Ziemi i wpływie pary wodnej na klimat. 

Skąd pomysł, żeby tematem tegorocznego 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik była woda? – Jest taka prosta i jednocześnie taka trudna. Bardzo ją ignorujemy w życiu, choć codziennie z niej korzystamy. Sami jesteśmy wodą, a traktujemy ją po macoszemu, a od naszego zachowania względem wody bardzo dużo zależy – wyjaśnia Katarzyna Nowicka, rzeczniczka prasowa CNK. Jak przyznała w rozmowie z Piotrem Łodejem i Mateuszem Tomaszukiem w tym roku największą radością dla organizatorów była ogromna frekwencja uczestników.

Posłuchaj

6:16
Katarzyna Nowicka, rzeczniczka prasowa Centrum Nauki Kopernik o przebiegu tegorocznej edycji Pikniku i pracach nad przygotowaniem takiego wydarzenia (Trójka na Pikniku Naukowym)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak podkreśliła, podsumowując wydarzenie prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, piknik to nie tylko okazja by zdobyć cenną wiedzę, ale również okazja do zwrócenia uwagi, że powinniśmy cały czas dbać o dostęp od bieżącej wody.  – Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to wielkie wydarzenie, które edukuje i pokazuje wagę problemu, istotę tego, czym jest woda. Chcielibyśmy przekazać naszym słuchaczom, że nawet w codziennym funkcjonowaniu mogą dbać o wodę, której na świecie jest coraz mniej. Wszyscy możemy przysłużyć się temu, że będzie jej więcej, niż jest teraz – zaznaczyła w rozmowie. 

Posłuchaj

1:34
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o Pikniku Naukowym (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Stanowiska naukowe i namioty piknikowe umieszczone były w siedzibie i wokół Centrum Nauki Kopernik oraz nad Wisłą.  

PIKNIK NAUKOWY NA ANTENACH POLSKIEGO RADIA >>>Prof. Paweł Rowiński z Zespołu Programowego Centrum Nauki Kopernik podkreśla, że "woda jest jednym z najważniejszych wyzwań naszej cywilizacji". - Woda jest wszechobecna, ale często zaczynamy o niej myśleć dopiero wtedy, kiedy jej brakuje czy gdy jest jej za dużo - mówi prof. Paweł Rowiński i dodaje, że jest to ważny obiekt badań naukowców zajmujących się fizyką, medycyną, ale i naukami społecznymi.   


Posłuchaj

4:32
Dlaczego woda jest tak ważna? (LPT po godzinach/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

 


Jej Wysokość Woda

Woda to źródło życia. Niestrudzenie krąży w środowisku, zmieniając stan skupienia. Te same cząsteczki, które teraz tworzą ocean, parę miesięcy później mogą znaleźć się w pokrywie śnieżnej gór. Woda jest w powietrzu, w glebie, w naszym organizmie. Brak dostępu do czystej wody to niebezpieczeństwo dla całej cywilizacji. Zbyt duża jej ilość wywołuje z kolei spustoszenie i budzi grozę.

Zagadnienia związane z wodą są przedmiotem niezliczonych badań naukowych. Dotyczą wielu obszarów naszej wiedzy – od filozofii, badań społecznych, historii, poprzez geofizykę, hydrologię, fizykę, modelowanie matematyczne, geografię, botanikę, nauki rolnicze, inżynieryjne, do medycyny, a nawet astrofizyki. Ta ogromna różnorodność pokazuje, jak ważną rolę odgrywa woda i jak wielki jest jej potencjał badawczy. 


PAP/Paweł Supernak PAP/Paweł Supernak

Lewitujące krople wody i świecące glony

Na pikniku można było konstruować łodzie, łowić kostki lodu, tworzyć rozkwitające papierowe kwiatki i łapacze mgły. Zwiedzający przyglądali się lewitującym kroplom wody i zaglądali do ich wnętrza. Można było obejrzeć pod mikroskopem wodę prosto z Wisły i stworzyć własne lampy ze świecących glonów. Chętni skakali po wodzie, weszli do wielkiego ucha i przekonali się, czy sejsmograf rejestruje tupanie.

Podczas pikniku można było uzyskać również odpowiedzi na pytania: "czy ryba może pływać w miodzie?" lub "co łączy plazmę i kawę?". Tylko podczas tej naukowej imprezy możliwa była podróż na leśną polanę, do bagien, a nawet na Spitsbergen. Była też okazja, aby obejrzeć najnowsze wynalazki – superpłetwy, jadalne opakowania, prototypy technologii oczyszczania wody, a także rozwiązania stosowane w medycynie i diagnostyce. Nie zabraknie scenicznych pokazów naukowych.

Podczas nich uczestnicy mogli wsiąść do chemicznej lokomotywy, poznali fale samotne i towarzyskie oraz dowiedzieli się, jak piją drzewa. Goście specjalni Pikniku Naukowego opowiadali o własnych badaniach i przybliżą zagadnienia związane z tematyką imprezy.

PAP/Paweł Supernak PAP/Paweł Supernak

Czytaj także:


Z Pikniku Naukowego nadają anteny Polskiego Radia, w tym Trójka. Przebieg wydarzenia relacjonowaliśmy w serwisach informacyjnych, w audycjach "Bed and breakfast" (8.00-9.00), "LPT po godzinach" (10.00-12.00). Na miejscu byli nasi reporterzy: Monika Suszek, Paweł TurskiMichał Kowarski. W godz. 18.00-20.00 specjalną audycję zatytułowaną "Trójka na Pikniku Naukowym" poprowadzili Piotr Łodej i Mateusz Tomaszuk. Trójkową atmosferę można było poczuć także w Strefie Relaksu Polskiego Radia, w której gry i zabawy (m.in. koło fortuny) poprowadziły Katarzyna Stoparczyk i Katarzyna Siewruk. 

mat. prasowe/rk/mk/gs

Polecane