"Mieszkanie bez wkładu własnego". Buda: program ma dać szansę na nabycie pierwszego lokum

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Program "Mieszkanie bez wkładu własnego" to oferta dla ludzi, którzy mają zdolność kredytową, ale nie mają odłożonych 150-200 tys. wymaganego przez banki wkładu - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

26 maja wejdzie w życie ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Przepisy umożliwią objęcie gwarancją części kredytu hipotecznego zaciąganego na zakup mieszkania, nie mniej niż 10 proc. i nie więcej niż 20 proc. wydatków, na którą zaciągany jest kredyt. Gwarancja zastępuje wymóg wniesienia wkładu własnego. W przypadku powiększenia gospodarstwa domowego możliwa będzie spłata rodzinna przez Bank Gospodarstwa Krajowego - 20 tys. zł w przypadku drugiego i 60 tys. zł w przypadku trzeciego i kolejnego dziecka.

- "Mieszkanie bez wkładu własnego" to odpowiedź na sytuację, jaka jest na rynku kredytów hipotecznych - powiedział Waldemar Buda. Jak zauważył, program został opracowany jesienią ubiegłego roku, kiedy "mieliśmy kompletnie inną sytuację, jeśli chodzi o zdolność kredytową, wartość nieruchomości, stopy procentowe". - Co ja mogłem zrobić? Spróbować go uelastycznić, żeby jednak miał szansę na sukces - dodał gość Trójki.

Jedna z zaproponowanych zmian zwiększa pulę nieruchomości, które się kwalifikują do programu. - Nieruchomości muszą się mieścić w pewnej cenie - są widełki publikowane przez wojewodę. Myśmy te widełki podnieśli - wyjaśnił minister. 

Waldemar Buda wskazał, że "dzisiaj średnio zarabiające nawet osoby mają problem ze zgromadzeniem wkładu własnego, a jednocześnie wynajmują mieszkanie". - To jest oferta w zasadzie dla nich - stwierdził. - Sytuacja, w której chcą wziąć kredyt i mają zdolność kredytową, ale nie mają odłożonych 150-200 tys. na wkład własny - dodał.

Ocenił, że wymóg posiadania 20-proc. wkładu własnego to trudna bariera na drodze do kredytu hipotecznego. Zaznaczył, że nawet jeśli ktoś ma wkład 20-proc., "może wejść w ten program i liczyć na to, że załapie się na tzw. umorzenia rodzinne", jeśli w domu pojawią się kolejne dzieci. 

- Program stwarza szansę na nabycie pierwszego mieszkania. W wyjątkowych przypadkach drugiego, czyli zmiany na większe - podsumował minister.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

13:38
Waldemar Buda o programie mieszkanie bez wkładu własnego (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Waldemar Buda (minister rozwoju i technologii)
Data emisji: 18.05.2022
Godzina emisji: 08.45

fc

Polecane