Jakub Kumoch: przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO byłoby wielką porażką Rosji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– To byłby historyczny moment i wielka porażka Rosji, która utrudniałoby jej całą politykę bezpieczeństwa – ocenił szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP, zapytany przez Dariusza Wieczorkowskiego o przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO. – Turcja też zdaje sobie z tego sprawę, bo przez całe wieki graniczyła z Rosją. Wie, co to znaczy, i nie jest zainteresowana tym, aby Rosji ułatwiać życie – dodał.

Jakub Kumoch jest też głęboko przekonany, że Ankara nie zablokuje wstąpienia obu państw skandynawskich do Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Po sformułowaniu pretensji dojdzie w tej sprawie do porozumienia – stwierdził.

W tym kontekście pojawia się kwestia, w jaki sposób Putin zareaguje na decyzję Szwecji, a zwłaszcza Finlandii, z którą graniczy. – Myślę, że Rosja popełni ten sam błąd, który popełnia zawsze, czyli odpowie zbyt mocno. Zbyt radykalnym straszeniem przeorientuje sposób myślenia Finlandii, która dotychczas, mówiąc o Rosji, bardzo starała się unikać zaogniania sytuacji (...). Jeśli Finlandia wejdzie do NATO, a Rosja silnie odpowie, to Finlandia stanie się krajem bardzo antyrosyjskim – przewiduje Trójkowy gość.

Jak się rysuje przyszłość stosunków polsko-ukraińskich? – Rozmawialiśmy o tym z prezydentem Zełenskim – potwierdził rozmówca Dariusza Wieczorkowskiego. – I chyba nie jest dla nikogo po obu stronach granicy zadziwieniem, że po wojnie Polska i Ukraina będą ze sobą o wiele bardziej związane niż do tej pory. A i potencjał militarny dwóch największych państw w regionie będzie odgrywał sporą rolę. Celem prezydentów Dudy i Zełenskiego jest jak najbardziej wzmocnić te dwustronne stosunki – wskazał.

Ważnym problemem, o którym się rozmawia i układa plany z nim związane już dzisiaj, jest także odbudowa Ukrainy po wojnie – po zwycięskiej wojnie, w co Polska i Polacy nigdy nie wątpili. – Jest oczywiste, że Francja i Niemcy będą chciały przejąć znaczną część odbudowy Ukrainy. Nie zapominajmy jednak o geografii: nawet po zwycięskiej wojnie Ukraina będzie miała długą granicę z Rosją i Białorusią, która będzie praktycznie niefunkcjonalna – oknem na świat Ukrainy będzie Polska – tłumaczy szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP. – Także w Polsce osiadła pewna część Ukraińców. Ze zrozumiałych więc względów seria powiązań instytucjonalnych i ludzkich, jaka powstanie między Polską a Ukrainą, będzie te kraje do siebie zbliżać. Oczywiście jest pytanie, jak wykorzysta to polski biznes. Są w tej sprawie, nie ukrywajmy, przygotowywane plany. To sprawa priorytetowa – zapewnia.


Posłuchaj

10:05
Jakub Kumoch: przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO byłby wielką porażką Rosji (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Jakub Kumoch (szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP)
Data emisji: 16.05.2022
Godzina emisji: 18.10

pr

Polecane