Wsparcie dla Ukrainy. Prof. Andrzejewski: nadal nie ma skutecznej blokady przepływu środków do Rosji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Nie ma na razie skutecznego zastopowania przepływu dewiz do Rosji. Przez pierwsze 45 dni do Rosji wpłynęło z krajów UE 30 mld dolarów za ropę i gaz. Ciągle trwa ten przepływ pieniędzy – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Mariusz Andrzejewski. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także prof. Tomasz Grosse, dr Sergiusz Trzeciak i Piotr Grzybowski.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że rosyjskie siły zbrojne przygotowują natarcie w kierunku obwodu donieckiego na południowym wschodzie Ukrainy i nadal blokują żołnierzy ukraińskich w kombinacie Azowstal w Mariupolu. Sytuacja na Ukrainie jest dynamiczna.

Kontratak Ukrainy

Prof. Tomasz Grosse ocenił, że działania Rosji tracą z każdym dnie na sile i jest to element, który mogą wykorzystać Ukraińcy.  Rosjanie są cały czas w natarciu, ale jest ono coraz wolniej realizowane. Ofensywa na wschodzie napotyka coraz większe opory. Zdecydowanej kontrofensywy Ukrainy powinniśmy spodziewać się w ciągu kilku tygodni  powiedział.

 Strona ukraińska chciałaby wyprzeć Rosjan z całego kraju, ale pojawia się pytanie, czy będą oni w stanie zrealizować te plany. Od powodzenia tego zależy, jak długo będzie trwała wojna  dodał.

Piotr Grzybowski podkreślił, że aby działania Ukrainy mogły być realizowane z powodzeniem, musi być realizowane kompleksowe wsparcie Zachodu.  Żeby Ukraina wytrwała musi być realizowana pomoc militarna, polityczna i gospodarcza. Razem z nimi muszą iść także sankcję na Rosję. Wtedy Ukraina będzie mogła przejść do kontrataku  zauważył.

Finansowanie Rosji

Prof. Mariusz Andrzejewski zaznaczył, że Rosja posiada bardzo duże środki, a dodatkowo Unia Europejska nadal skutecznie nie odcięła Moskwy od pieniędzy z Europy.  Rosja przygotowała się do tej wojny i zgromadziła ok. 630 mld dolarów. Te rezerwy się kurczą, ale nadal mają środki na dalsze prowadzenie walki  powiedział.

 Nie ma na razie skutecznego zastopowania przepływu dewiz do Rosji. Przez pierwsze 45 dni do Rosji wpłynęło z krajów UE 30 mld dolarów za ropę i gaz. Ciągle trwa ten przepływ pieniędzy  zaznaczył.

W Brukseli pojawiły się pomysły, żeby zobowiązać do sankcji wszystkie kraje nawet przy braku jednomyślności w tej sprawie. Taki pomysł krytycznie ocenił dr Sergiusz Trzeciak.  Poszukiwanie kompromisu politycznego dot. sankcji w UE powinno być celem nadrzędnym. Pamiętajmy, że wprowadzenie sankcji na zasadzie przymusu będzie skutkowało próbami ich obejścia  powiedział.

Czytaj więcej:

Posłuchaj

52:38
Prof. Grosse, prof. Andrzejewski, dr Trzeciak i Piotr Grzybowski o sytuacji na Ukrainie (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadziła: Bartłomiej Graczak
Goście: prof. Tomasz Grosse (politolog, socjolog), prof. Mariusz Andrzejewski (ekonomista), dr Sergiusz Trzeciak (politolog), Piotr Grzybowski (publicysta)
Data emisji: 15.05.2022
Godzina emisji: 10.05

dz

Polecane