Pobudka na majowo. "Trójka budzi: Jazz’n’bass" w odsłonie wiosennej

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Pobudka na majowo. "Trójka budzi: Jazz’n’bass" w odsłonie wiosennej
Mieczysław Wądołowski (Czerwone Gitary)Foto: PAP/Marcin Gadomski

Czerwone Gitary, Breakout, Herbie Hancock i Ebi Soda to tylko niektórzy z wykonawców, którzy wybrzmieli w porannym wydaniu audycji "Trójka budzi: Jazz'n'bass". Na wiosenny poranek w muzycznej odsłonie zaprosił słuchaczy Michał Grabkowski. 

Maj nieodłącznie kojarzy się z czasem egzaminów maturalnych. Właśnie takim muzycznym skojarzeniem podzielił się ze słuchaczami Trójki Michał Grabkowski. Sobotnie spotkanie otworzyła grupa Czerwone Gitary i ich "Matura". – Pomyślałem, że na samym początku programu bardzo aktualnie podejdziemy do tematu. Choć nie wiem, czy któoś z tegorocznych maturzystów słucha teraz Programu 3 Polskiego Radia – powiedział z uśmiechem prowadzący audycję. 

Grupa Czerwone Gitary powstała w 1965 roku w Gdańsku. Początki działalności po latach wspominał w Polskim Radiu Jerzy Skrzypczyk, współzałożyciel zespołu. – Były wzloty i upadki, ale nigdy nie było tragicznie. Nazwa "Czerwone Gitary" do dzisiaj wywołuje uśmiech na ustach osoby, z którą się rozmawia, i to fantastyczne przeżycie – mówił. – Zjawiskiem powszechnym było, że nie miało się możliwości wyboru w szkole muzycznej, trzeba było grać tylko muzykę poważną. W momencie, kiedy my próbowaliśmy grać coś innego, było to postrzegane jako moda, która za chwilę przeminie – opowiadał w Polskim Radiu. 

Czerwone Gitary - Matura [Official Audio] / Polskie Nagrania 

Breakout

Lata 60. w polskiej muzyce rozrywkowej wybrzmiały również w dalszej części audycji. Słuchacze Trójki mogli przypomnieć sobie "Na drugim brzegu tęczy". Utwór pochodzi z albumu o tym samym tytule, autorstwa rzeszowskiego zespołu Breakout. 

Grupa powstała w 1968 roku. O jej charakterze i brzmieniu w największym stopniu decydowali lider Tadeusz Nalepa i wokalistka Mira Kubasińska. Początkowo formacja występowała jako bigbitowy Blackout (z ang. zaciemnienie). Po nieznacznych zmianach składu zespół przekształcił się w blues-rockowy Breakout (z ang. uciekać, wybuchać, wyrwać się). 

Z zespołem, przy okazji różnych transformacji, grali również znani muzycy, m.in. pianista i saksofonista Włodzimierz Nahorny, gitarzysta i multiinstrumentalista Winicjusz Chróst, multiinstrumentalista Józef Skrzek czy gitarzysta basowy Zdzisław Zawadzki.

Breakout - Na drugim brzegu tęczy [Official Audio] / Polskie Nagrania 

Lista utworów:

 1. CZERWONE GITARY – "Matura"
 2. BREAKOUT – "Na drugim brzegu tęczy"
 3. HERBIE HANCOCK – "Blind Man, Blind Man"
 4. EBI SODA – "Tang of the Zest"
 5. EBI SODA – "Giraffe Bread"
 6. MS. LAURYN HILL – "Ex-Factor"
 7. PALM SKIN PRODUCTION – "Rock a Nore"
 8. MOONCHILD – "What You Wanted" (Kiefer Remix)
 9. LAKUTA  "Bata Boy"
 10. MIKA URBANIAK – "Głowa"(Spona Soundtrack)
 11. MARTA ZALEWSKA ORCHESTRA – "Wymyśliłem Ciebie"

Posłuchaj

53:02
Pobudka na majowo. "Trójka budzi: Jazz’n’bass" w odsłonie wiosennej (Trójka Budzi: Jazz'n'bass)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka budzi: Jazz'n'bass
Prowadzi: Michał "Grabek" Grabkowski
Data emisji: 14.05.2022
Godzina emisji: 5.06

Polecane