Muzyka w kulturze ludowej. Monika Wałach-Kaczmarzyk gościem Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muzyka w kulturze ludowej. Monika Wałach-Kaczmarzyk gościem Trójki
W audycji "Trzy gramy Redbada" przyjrzeliśmy się kulturze ludowej, a konkretnie jej warstwie muzycznejFoto: shutterstock.com

W sobotnim wydaniu audycji "Trzy gramy Redbada" powróciliśmy do korzeni. Redbad przyjrzał się kulturze ludowej, a konkretnie jej warstwie muzycznej. Jakie są cechy charakterystyczne tej kultury? Na czym polega jej wyjątkowość? Na te pytania odpowiedzi udzieliła Monika Wałach-Kaczmarzyk, laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" w kategorii Mistrz Tradycji.

Monika Wałach-Kaczmarzyk to multiinstrumentalistka i śpiewaczka. Artystka krzewi tradycyjny śpiew wśród wszystkich pokoleń. Kilka dni temu została laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" w kategorii Mistrz Tradycji. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio.

– Przez lata należałam do grupy pana Józefa Brody. To przy nim poznałam pewne mechanizmy i wiele się nauczyłam. Pokazał nam m.in., jak zbiera się materiały, głównie te muzyczne. Mieliśmy pytać rodziców i dziadków o pieśni i zwyczaje. Potem spotykaliśmy się i próbowaliśmy uczyć obrzędów, o których opowiadały nam rodziny. Wychodziliśmy też z nimi między ludzi, wyjeżdżając w odległe zakątki Polski i świata. To tam odtwarzaliśmy naszą kulturę – wspominała w Programie 3 Polskiego Radia. 

Gromadzenie wiedzy ludowej 

Część z przekazów ludowych podawana była jedynie ustnie. Jak udało się je zgromadzić? – Wiele pieśni mamy nagranych na kasetach. Korzystamy też z zapisu melodii wcześniej wydanych śpiewników z naszego regionu. Na potrzeby dziecięcego zespołu opracowaliśmy dodatkowo swoisty zapis nutowo-rytmiczny – wyjaśniała śpiewaczka. – Gdy tylko mój mąż napotykał nowe, nieznane nam wersje utworów lub melodii, zapisywał je i wydawał w śpiewnikach. W ten sposób powstały dwa opracowania – zaznaczyła. 

Monika Wałach-Kaczmarzyk z uczennicami - mistrz, śpiewak (Jaworzynka), 51. FFGP / Tydzień Kultury Beskidzkiej 

Ludowość z muzyce 

Monika Wałach-Kaczmarzyk uchodzi jedną z najzdolniejszych przedstawicielek średniego pokolenia muzykantów z Trójwsi Beskidzkiej. Od lat 80. wraz z mężem Rafałem grała i śpiewała w regionalnych kapelach, prowadziła również zespoły dziecięce i młodzieżowe (m.in. Małą Jetelinkę). Wydana i opracowana przez nią płyta zawiera tradycyjną muzykę i pieśni Beskidu Śląskiego w wykonaniu trzech pokoleń muzykantów, w tym znanych mistrzów jak Józef Broda czy Zbigniew Wałach, rodziny Moniki Wałach-Kaczmarzyk (synów) oraz jej uczniów.

Posłuchaj

50:56
Muzyka w kulturze ludowej. Monika Wałach-Kaczmarzyk gościem Trójki (Trzy gramy Redbada/Tróka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Gość: Monika Wałach-Kaczmarzyk (multiinstrumentalistka i śpiewaczka)
Data emisji: 14.05.2022
Godzina emisji: 12.06

Polecane