19. Millennium Docs Against Gravity. Artur Liebhart gościem Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
19. Millennium Docs Against Gravity. Artur Liebhart gościem Trójki
Kadr z filmu "Dziewczyny z kalendarza" Marii Loohufvud i Love Martinsena, prezentowanego w ramach 19. Millenium Docs Against GravityFoto: mat. promocyjne

Pokaz dokumentalnego thrillera "Terytorium" w reż. Alexa Pritza o sytuacji w brazylijskiej Amazonii zainaugurował w czwartek wieczorem 19. festiwal Millennium Docs Against Gravity. Wydarzenie zawitało do ośmiu miast i potrwa do 22 maja. Część online odbędzie się w dniach 24 maja - 5 czerwca.

Podczas uroczystości otwarcia dyrektor festiwalu Millennium Docs Against Gravity Artur Liebhart przypomniał, że hasło tegorocznej odsłony wydarzenia to "Rethink Everything".

– Agresja rosyjska na Ukrainę postawiła przed nami wszystkimi niezwykłe, epokowe wyzwania. Przed każdym z nas, przed instytucjami społeczno-politycznymi, kulturalnymi, w tym również przed festiwalami filmowymi. Można by zadać trochę niezręczne dzisiaj pytanie, komu jest potrzebny festiwal filmowy w przyfrontowym kraju? Bo przecież my tu w Polsce jesteśmy trzecim, czwartym frontem tej wojny. W nazwie festiwal filmowy jest zawarty pierwiastek święta sztuki filmowej. Co więc w przyfrontowym kraju festiwal filmowy powinien celebrować? – zapytał.

Zdaniem Liebharta festiwal filmowy w czasach wojennych "powinien bardziej łączyć niż dzielić" i "zachęcać do wnikliwej analizy rzeczywistości". – Mógłby zaprosić do przestrzeni medytacji nad światem, w którym jedynie zmiana jest pewnością. Mógłby również pomóc nam w wymyśleniu się na nowo zarówno w wymiarze osobistym, jak i zbiorowym. Jestem głęboko przekonany, że razem ze wspaniałym zespołem udało nam się stworzyć taki właśnie program – mówił.

W audycji ponadto:

  • spotkanie z aktorem Grzegorzem Damięckim ("Fucking Bornholm" w reżyserii Anny Kazejak i nowe produkcje pełnometrażowe i serialowe);
  • 75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – polskie akcenty;
  • majowe premiery w kinach;
  • piosenki z filmów i muzyka filmowa.

Konferencja prasowa MDAG 2022/Millennium Docs Against Gravity Film Festival

***

Do słuchania audycji "Trójkowo, filmowo" w sobotę (14 maja) od godz. 16.05 do godz. 17.00 zaprasza Ryszard Jaźwiński.

Polecane