Trela o wakacjach kredytowych: z każdych wakacji kiedyś trzeba wrócić

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Wakacje mają to do siebie, że są miłe, jak je zaczynamy, ale jak je kończymy, są smutne i w tym przypadku będzie dokładnie tak samo – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł Lewicy Tomasz Trela, odnosząc się do wakacji kredytowych, które są jednym z filarów rządowej pomocy dla kredytobiorców.

Poseł Lewicy był pytany o rządową pomoc dla kredytobiorców.  Oceniam to jako zupełnie niewystarczające  stwierdził gość "Salonu politycznego Trójki", komentując poszczególne propozycje.

– Z każdych wakacji kiedyś trzeba wrócić  podkreślił, dodając, że "w tym przypadku będzie dokładnie tak samo". - Wakacje mają to do siebie, że są miłe, jak je zaczynamy, ale jak je kończymy, są smutne – mówił. – Zmiana WIBOR-u na nowy wskaźnik będzie dopiero od 1 stycznia 2023 i tak naprawdę nie wiemy, jaka będzie korzyść dla kredytobiorców – powiedział polityk.

Propozycja Lewicy

Trela odnosił się też do rozszerzenia funduszu wsparcia kredytobiorców. – To można ocenić pozytywnie, że będzie więcej pieniędzy w ramach funduszu, ale wiemy, że ten fundusz jest dla wybranych, którzy mają najtrudniejszą sytuację – wyjaśnił.

– Propozycja Lewicy, która leży od kilku tygodni u marszałek Witek, jest zdecydowanie prostsza i dociera do większej grupy ludzi: zamrażamy WIBOR, przywracamy do stanu z 1.12.2019 na co najmniej 12 miesięcy dla wszystkich kredytobiorców na pierwsze podstawowe mieszkanie, czyli nie dotyczy kredytobiorców, którzy mają 3-4 mieszkania, które wynajmują i w jednym mieszkają – mówił.

Ocena działań prezesa NBP

– Jestem zły i wkurzony na nowego-starego prezesa Glapińskiego, bo w październiku mówił: mamy najtańszy pieniądz w Europie, bierzcie kredyty, gwarantuję, że za mojej kadencji nie będzie podwyżki stóp. To było nieracjonalne i nieodpowiedzialne – powiedział Tomasz Trela.

– Wszyscy ci, którzy głosowali wczoraj za panem prof. Adamem Glapińskim, dzisiaj muszą mierzyć się również z takimi opiniami. Są oni współwinni tej sytuacji, która dzieje się na półkach sklepowych każdego dnia, tego, że ludzie zastanawiają się, czy płacić ratę kredytu, czy rachunki, czy wakacje dla dziecka – stwierdził.


Posłuchaj

12:31
Tomasz Trela: zmiana WIBOR-u na nowy wskaźnik będzie dopiero od 1 stycznia 2023 i tak naprawdę nie wiemy, jaka będzie korzyść dla kredytobiorców (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
ProwadziłBartłomiej Graczak
GośćTomasz Trela (Lewica)
Data emisji: 13.05.2022
Godzina emisji: 8.45

pg/kr

Polecane