Dzień z życia zawodowego kierowcy. Od przyjazdu do bazy do rozładunku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzień z życia zawodowego kierowcy. Od przyjazdu do bazy do rozładunku
Już od pięciu lat, w drugi piątek maja, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kierowcy ZawodowegoFoto: shutterstock.com

13 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego. Z tej okazji reporterzy Polskiego Radia Kierowców i radiowej Trójki obserwują, jak wygląda praca kierowcy zawodowego od kuchni. Jak się okazuje, naturalnych środowiskiem kierowcy jest nie tylko jego pojazd, ale także baza eksploatacyjna. Jedną z takich baz, a dokładnie "DPJ" w Piekoszewie w województwie świętokrzyskim odwiedził Patryk Kuniszewicz z Polskiego Radia Kierowców.

Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego obchodzony już od pięciu lat

Już od pięciu lat, w drugi piątek maja, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego. Święto to powstało z inicjatywy IRU, czyli organizacji zrzeszającej przedsiębiorstwa z branży transportowej. Warto jednak pamiętać, że zawodowych kierowców jest na naszych drogach dużo więcej.

Dla wszystkich, zarówno dla kierowców krajowych, jak i międzynarodowych, dzień pracy zaczyna się w ten sam sposób – w bazie eksploatacyjnej, czyli miejscu wyposażonym w odpowiedni sprzęt techniczny i urządzenia techniczne umożliwiające prowadzenie działalności transportowej.

Najczęściej czytane

W bazie eksploatacyjnej. Tu zawodowy kierowca rozpoczyna swój dzień


Bazę eksploatacyjną"DPJ" w Piekoszewie w województwie świętokrzyskim odwiedził Patryk Kuniszewicz z Polskiego Radia Kierowców.

– Rozglądam się i widzę wiele zestawów gotowych do tego, by kierowcy za chwilę usiedli za kierownicą. Mamy tu myjnię samochodową, bo zestaw musi być czysty. Są też dwa kanały najazdowe – jeżeli trzeba wymienić płyny eksploatacyjne czy filtry, w każdej chwili ciężarówka może zostać obsłużona przez mechaników, bo sprzęt na drodze musi być w stu procentach sprawny. Na terenie bazy widzę też sklep. Tutaj kierowcy mogą wyposażyć się w potrzebne rzeczy, przede wszystkim BHP, dlatego że jeżeli kierowca jedzie na załadunek bądź rozładunek, w którym uczestniczy, musi mieć ze sobą kask, odzież ochronną i specjalne buty z blachą. To wszystko oczywiście dla bezpieczeństwa – opisuje dziennikarz w rozmowie z Łukaszem Sobolewskim.

Najważniejszym miejscem w bazie zawodowych kierowców jest biuro – to tutaj dzieje się cała logistyka. – Ono powoli się otwiera, bo jak wspomniałem, jeżeli chodzi o kierowców zawodowych, tutaj, w bazie w Świętokrzyskiem, odprawa jest dopiero od godziny 7.00 lub 8.00. Wtedy wszyscy się zjeżdżają, rozdysponowane są zadania i każdy wie, co ma robić – relacjonuje reporter Polskiego Radia Kierowców.

Posłuchaj

2:17
Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego. Patryk Kuniszewicz odwiedza bazę eksploatacyjną (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

O trudach pracy kierowcy zawodowego przekonał się także Kuba Marcinowicz. Dziennikarz Polskiego Radia Kierowców udał się z jednym z pracujących w tym fachu słuchaczy, by pomóc mu przy rozładunku. O tym, jak mu poszło, opowiedział Mateuszowi Droździe w audycji "Trójka do trzeciej":

Posłuchaj

2:40
Rozładunek, czyli ciężka praca zawodowego kierowcy. Relacja Kuby Marcinowicza (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kierowca PKM Czechowice-Dziedzice o swojej pracy/Gmina Czechowice-Dziedzice

***

Tytuły audycji: Pora na TrójkęTrójka do trzeciej
Prowadzą: Łukasz SobolewskiMateusz Drozda
Autorzy relacji: Patryk Kuniszewicz i Kuba Marcinowicz (Polskie Radio Kierowców)
Data emisji: 13.05.2022
Godziny emisji: 6.53, 13.22

kr

Polecane