Magdalena Rzeczkowska: wybór prezesa NBP to dobra decyzja

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- To jest dobra decyzja, prezes jest wybrany. Bo to było najważniejsze: żeby mieć prezesa Narodowego Banku Polskiego - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Wyboru prezesa Narodowego Banku Polskiego dokonał dzisiaj Sejm. Minister finansów zapowiedziała w Programie 3 Polskiego Radia, że będzie współpracować z bankiem centralnym kierowanym przez prezesa Adama Glapińskiego. 

Za kandydaturą Adama Glapińskiego na drugą kadencję głosowało 234 posłów, przeciw było 223. Był on jedynym kandydatem. Szef NBP jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta na 6-letnią kadencję. Prezydent Andrzej Duda złożył swój wniosek w styczniu. Pierwsza kadencja Adama Glapińskiego w roli szefa NBP upływa w czerwcu.

Wsparcie kredytobiorców

Minister finansów odniosła się w Trójce również do zaprezentowanych w tym tygodniu założeń programu wsparcia kredytobiorców. - Rząd, prowadząc politykę fiskalną w trudnej sytuacji związanej z pandemią i wojną na Ukrainie, musi brać pod uwagę rosnącą inflację i wzrost rat kredytów, stąd działania na rzecz wsparcia kredytobiorców - powiedziała Magdalena Rzeczkowska. 

Program składa się z trzech filarów: wakacji kredytowych, większego budżetu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK) i nowego wskaźnika oprocentowania kredytów w miejsce dotychczasowego WIBOR. Ma być omawiany na kolejnym posiedzeniu Sejmu.

- Rozwiązania dotyczące kredytów są konsultowane między innymi z sektorem bankowym. Zależy nam na tym, aby zostały jak najszybciej przyjęte - powiedziała rozmówczyni Bartłomieja Graczaka. - Realnie kredyt może być tańszy, to zmniejszenie obciążeń w tym i kolejnym roku - dodała i zaznaczyła, że "chciałaby, aby wnioski dotyczące wakacji kredytowych można było składać od lipca".

Zmiany podatkowe 

Minister finansów odniosła się również do faktu, że Sejm przyjął projekt ustawy obniżający dolną stawkę PIT z 17 do 12 procent. Przepisy odwracają też niektóre zmiany z tzw. podatkowej części Polskiego Ładu. - Znika ulga dla klasy średniej, wprowadzamy większą przewidywalność i jasność dot. przepisów podatkowych - podkreśliła Magdalena Rzeczkowska.

Obniżenie dolnej stawki PIT ma wejść w życie 1 lipca tego roku. Nie zmieniają się filary podatkowe Polskiego Ładu. Kwota wolna od podatku pozostanie na poziomie 30 tysięcy złotych, a próg podatkowy na poziomie 120 tysięcy złotych.


Posłuchaj

11:05
Magdalena Rzeczkowska o wyborze prezesa NBP, wsparciu dla kredytobiorców i zmianach podatkowych (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Magdalena Rzeczkowska (minister finansów)
Data emisji: 12.05.2022
Godzina emisji: 18.10

mk

Polecane