Paweł Kowal: Polskę stać na poważnego prezesa NBP

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Prezes Glapiński nie powinien kierować bankiem - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Sejm rozpoczął dwudniowe posiedzenie, podczas którego posłowie mają między innymi zdecydować, czy Adam Glapiński pozostanie prezesem Narodowego Banku Polskiego. Wniosek o powołanie Glapińskiego na drugą kadencję w styczniu złożył Andrzej Duda. Za wyborem dotychczasowego szefa banku centralnego będzie klub PiS, przeciw zamierzają głosować: KO, Lewica, PSL oraz Konfederacja. Prezes NBP jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta RP na 6 lat. Powołanie następuje bezwzględną większością głosów. 

- Nie znam żadnej poważnej wypowiedzi prezesa Glapińskiego, w której powiedziałby, co zamierza zrobić przez najbliższe 6 lat. Jemu jest do śmiechu, bo dużo zarabia - stwierdził Paweł Kowal i dodał, że zagłosuje przeciwko tej kandydaturze.

Wsparcie dla kredytobiorców?

Polityk Koalicji Obywatelskiej odniósł się w audycji również do rządowych planów wsparcia dla kredytobiorców. - Nie ma żadnego pakietu, bo żaden dokument nie wpłynął do Sejmu - stwierdził gość Trójki, zaznaczając, iż "rząd próbuje przesunąć odpowiedzialność na banki".

Obrona własnych ministrów 

Rozmówca Bartłomieja Graczaka skomentował także wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, który w Sejmie złożyła opozycja. Politycy Zjednoczonej Prawicy już zapowiedzieli, że zagłosują przeciwko temu wnioskowi. - Premier zajmuje się bronieniem swoich ministrów, a powinien w tych czasach zajmować się dużo poważniejszymi rzeczami - stwierdził Paweł Kowal. 

- Mieli sześć lat, by poprawić jakość wymiaru sprawiedliwości. Nie zrobili tego, bałagan jest większy, wymiar sprawiedliwości całkowicie rozmontowany. Do tego kłócą się między sobą i jeszcze pieniędzy nie ma - dodał polityk Koalicji Obywatelskiej.

Węgierskie liberum veto

W audycji była również mowa o unijnej zasadzie jednomyślności. - Będziemy o tym dyskutowali, bo Węgry stosują w Unii Europejskiej liberum veto, działają przeciwko naszym interesom - podkreślił gość Trójki, akcentując jednocześnie, że w tym kontekście ważne jest przede wszystkim "wzmocnienie pozycji Komisji Europejskiej".


Posłuchaj

10:11
Paweł Kowal o kandydaturze Adama Glapińskiego na szefa NBP i wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobro (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Paweł Kowal (poseł KO)
Data emisji: 11.05.2022
Godzina emisji: 18.10

mk

Polecane