Duch The Cure pośród pól i lasów północnej Anglii

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Duch The Cure pośród pól i lasów północnej Anglii
The CureFoto: Shutterstock.com/DFP Photographic

Jedną z głównych bohaterek tego wydania audycji była Brytyjka ukrywająca się pod artystycznym pseudonimem Darkher. Prowadzący uznał ją za godną spadkobierczynię muzycznej tradycji legendarnej grupy The Cure.

Zespołu The Cure nie trzeba przedstawiać fanom muzyki. Dowodzona przez Roberta Smitha brytyjska formacja dorobiła się kilku wielkich radiowych przebojów, takich jak "Just Like Heaven" czy "Friday I'm in Love". Do klimatu "Konstelacji M." bardziej jednak pasują inne utwory, takie jak choćby "Faith", z wydanego 41 lat temu albumu o takim samym tytule. Jest on uważany za środkowe dzieło tzw. mrocznej trylogii, w skład której wchodzą też krążki "Seventeen Seconds" i "Pornography".

– Myślę, że pan Robert świetnie dogadałby się z panią Jayn H. Wissenberg – powiedział Mateusz Tomaszuk, prezentując kolejne nagranie w audycji. Było ono firmowane przez Darkher. Pod takim szyldem publikuje swoją muzykę ta wokalistka i kompozytorka rodem z West Yorkshire. Artystka stroni od wielkich miast i prawie całe życie spędziła w otoczeniu pól i lasów północnej Anglii.

W 2013 roku wydała debiutancką EP-kę "Darkher", rok później ukazał się kolejny minialbum "The Kingdom Field", a w 2016 roku przyszedł czas na jej pierwszy longplay "Realms". Jej najnowsza płyta, której fragmenty usłyszeliśmy w "Konstelacji M.", nosi tytuł "The Buried Storm". – Z jednej strony mrożący krew w żyłach wokal, z drugiej – delikatność, łagodność i subtelność. Tak potrafi tylko Jayn – tymi słowami gospodarz audycji opisał niezwykły talent brytyjskiej wokalistki.


Posłuchaj

50:40
Duch The Cure pośród pól i lasów północnej Anglii (Konstelacja M./Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. BLACK TAPE FOR A BLUE GIRL – "A Chaos of Desire"
 2. THE CURE – "Faith"
 3. DARKHER – "Immortals"
 4. DARKHER – "Sirens Nocturne"
 5. IAMX – "I Like Pretending"
 6. SAMUEL HERCULE – "Froid"
 7. LEBONON HANOVER – "The Moor"
 8. NIECHĘĆ – "Praga"
 9. GIL EVANS - STONE FREE – "Darkness"

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor audycji: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 10.05.2022
Godzina emisji: 23.06

kc

Polecane