Wystawa "Dzień zwycięstwa" – plakaciści z Ukrainy i Polski przeciw wojnie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wystawa "Dzień zwycięstwa" – plakaciści z Ukrainy i Polski przeciw wojnie
Warszawa, 02.10.2014. Twórca plakatu "Achtung Russia" Wojciech KorkućFoto: PAP/Tomasz Gzell

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zainaugurowano "Dzień zwycięstwa" – pokaz plakatów ukraińskiego artysty Andrija Jermołenki oraz grafika Wojciecha Korkucia. Na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego zaprezentowano czterdzieści plakatów, z których większość powstała po 24 lutego, jako dokumentacja inwazji Rosji i oporu Ukrainy.

Wystawa "Dzień zwycięstwa" w CSW – umiłowanie wolności i uzupełnienie tradycji

Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej i kurator wystawy "Dzień zwycięstwa" w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie Piotr Bernatowicz w audycji "Trójka przed południem" mówił, że ekspozycja jest znakiem sprzeciwu wobec zła. 

– To zaangażowana sztuka plakatu. Te plakaty łączy energia, wyrażająca się z jednej strony w umiłowaniu wolności, a z drugiej strony w ostrym sprzeciwie wobec tej zbrodniczej wojnie. Łączy je duch zaangażowania i niezależności. To nie zderzenie, a uzupełnienie dwóch tradycji. Wspólnym mianownikiem jest duch niezgody, niezależności walki, protestu – podkreślił Piotr Bernatowicz.

Wojciech Korkuć, twórca słynnego plakatu "Achtung Russia" zaznaczył, że to już ósmy rok, kiedy protestuje przeciwko barbarzyństwu, które się dzieje na wschodzie. Dziś "Achtung Russia" widać na ulicach i t-shirtach młodzieży. – Jeżeli jakiś projekt jest atrakcyjny i komunikatywny, zaczyna automatycznie funkcjonować jako element ubioru i swoistej manifestacji. Tak się dzieje z projektem "Achtung Russia". Ten projekt powstał już 2014 roku – wyprzedził rzeczywistość i doskonale pasuje do tego, co się teraz dzieje.


Najczęściej czytane

Sztuka plakatu jednym głosem przeciwko wojnie na Ukrainie

Dyrektor Agnieszka Komar-Morawska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaznaczyła, że ekspozycja podkreśla jednomyślność artystów wobec agresji Rosji na Ukrainę. – Wystawa jest dowodem na to, w jaki sposób różne artystyczne osobowości jednym głosem przemawiają przeciwko wojnie, przeciwko ludobójstwu, przeciwko nieopisanej przemocy. Jednocześnie przemawiają za wartościami, które naszym narodom – polskiemu i ukraińskiemu, ukraińskiemu i polskiemu – są szczególnie i jednakowo bliskie: umiłowaniem wolności i niezłomną walką o tę wolność – wyjaśniała Agnieszka Komar-Morawska.

Patronat honorowy nad wystawą "Dzień zwycięstwa" objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasada Ukrainy w Polsce. Wystawa będzie prezentowana do 29 maja na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego.


Posłuchaj

7:54
"Dzień zwycięstwa" – wystawa plakatów A. Jermołenki i W. Korkucia w Centrum Sztuki Współczesnej, część 1 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

5:12
"Dzień zwycięstwa" – wystawa plakatów A. Jermołenki i W. Korkucia w Centrum Sztuki Współczesnej, część 2 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Goście: Piotr Bernatowicz (dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej i kurator wystawy "Dzień zwycięstwa"), Wojciech Korkuć (artysta, ilustrator, projektant graficzny)
Data emisji: 11.05.2022
Godziny emisji: 9.25, 9.36

IAR/kr

Polecane