Warszawska syrenka to jego pasja. Pan Leszek i jego kolekcja [REPORTAŻ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Warszawska syrenka to jego pasja. Pan Leszek i jego kolekcja [REPORTAŻ]
Pomnik Syreny na Rynku Starego Miasta w WarszawieFoto: shutterstock.com

Warszawa to miasto syrenek. Syrenka stoi na pomnikach, jest drukowana na pocztówkach i oczywiście znajduje się w herbie miasta. Liczne jej wizerunki ma w swojej kolekcji pan Leszek, który zbiera syrenki od ponad 60 lat.

Na plakietkach, kartach do gry, pocztówkach, koszulkach, zegarach i zapalniczkach. Jego kolekcja liczy około 6500 przedmiotów. Ta miłość do warszawskiej syrenki wzięła się z tego, że rodzina kolekcjonera od pokoleń związana jest z Warszawą.

Syrenki z całego świata

Bohater reportażu zaznacza, że jeżeli jest się mieszkańcem jakiegoś miasta, to powinno się o nim coś wiedzieć. Każdy zakamarek jego mieszkania na stołecznym Bródnie zapełniają syrenki. Kataloguje swoje zbiory, w katalogu "syrenki zagraniczne" znajduje się pocztówka z syrenką, która robi sobie pedicure. Jest to prezent od holenderskiego zbieracza. Warszawski kolekcjoner ma w swoim zbiorze również ponad 170 medali. Niektóre z nich są gipsowe, a jeden jest związany z międzynarodowym zlotem harleyowców w Warszawie.

Wieloletnia pasja

Pan Leszek mówi, że od 32 lat jest na emeryturze i cały swój wolny czas poświęca pasji, której nie podziela jego syn. Ale cieszy się, że swoją kolekcję tata zaczął przekazywać do instytucji kultury. Pragnieniem pana Leszka jest, żeby jego zbiory obejrzało jak najwięcej warszawiaków i ludzi, którzy kochają to miasto jak on.

Posłuchaj

11:13
"W małym mieszkanku na Bródnie" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "W małym mieszkanku na Bródnie"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 11.05.2022
Godzina emisji: 18.43

Polecane