Reportaż o polskiej pomocy medycznej dla Ukrainy [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reportaż o polskiej pomocy medycznej dla Ukrainy [POSŁUCHAJ]
Ratowniczka medyczna z pluszakami dla dzieci uchodźców, którzy przyjechali pociągiem specjalnym ze Lwowa na Dworzec Główny PKP w PrzemyśluFoto: PAP/Darek Delmanowicz

W związku z działaniami wojennymi na Ukrainie placówki medyczne w Polsce oferują bezpłatną pilną pomoc medyczną dla obywateli Ukrainy oraz osób innych narodowości, które przybyły z Ukrainy po rozpoczęciu działań wojennych. 

Potwierdzeniem tego faktu jest zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży świadczącym o legalnym pobycie na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 roku.

Można liczyć na pomoc w zakresie pilnej potrzeby medycznej lub niezbędnej kontynuacji leczenia przewlekłego. Lekarzom w Polsce pomagają lekarze z Ukrainy, którzy wcześniej leczyli w Polsce, a także asystenci, którzy pomagają w przypadku kłopotów z komunikacją.

Tłumacz i asystent

Andrij przyjechał do Polski na staż po studiach medycznych. Kiedy wybuchła wojna, postanowił zostać, by pomoc Ukraińcom, którzy będą potrzebowali pomocy medycznej. Jest tłumaczem i asystentem lekarza - rodzajem mostu między pacjentem z Ukrainy a służbą zdrowia w Polsce.

Emerytowana lekarka

Zoja jest emerytowaną lekarką. Wraz z całą rodziną 25 lutego uciekła z Irpienia. Dzięki pomocy polskich przyjaciół mieszka i pracuje w Warszawie. Tutaj musi wszystko zaczynać od nowa, nie ma już domu, został zbombardowany. Chce zostać lekarzem w Polsce. Teraz pracuje jako asystent lekarza.

Potrzebna każda pomoc

- Stan psychiczny wielu uchodźców jest bardzo ciężki - mówi Małgorzata Zaława-Dąbrowska, dyrektor ZOZ Żoliborz. - Przeżyli straszne chwile, musieli opuścić swoje domy. Potrzebna jest pomoc psychologiczna i nasza ludzka, lekarzy, pielęgniarek, by dać im poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób ma choroby przewlekłe, onkologiczne. Niektórzy muszą trafić do szpitala. Wiele dzieci trafia do pediatrów z infekcjami - dodaje. 

Posłuchaj

13:08
"Pomoc medyczna dla Ukrainy" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Narodowy Fundusz Zdrowia na swojej stronie internetowej wyjaśnił, kto jest uprawniony do świadczeń medycznych na mocy specustawy i w jaki sposób świadczeniodawcy mają weryfikować te uprawnienia. NFZ odnosi się również do opieki POZ i refundacji leków.

NFZ wydał pięć komunikatów, w których wyjaśnił kwestie prawne i odpowiedział na wątpliwości dotyczące udzielania przez świadczeniodawców pomocy medycznej dla obywateli Ukrainy na mocy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Przepisy weszły w życie 12 marca 2022 roku, z mocą obowiązywania od 24 lutego 2022 roku.

Fundusz przypomniał, że specustawa przyznaje prawo do świadczeń medycznych, refundacji leków i zaopatrzenia w wyroby medyczne obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z agresją Rosji, na zasadach analogicznych do tych, jakie przysługują ubezpieczonym. Ponadto przyznaje prawo do świadczeń medycznych udzielanych przez świadczeniodawców, na podstawie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, oraz przez apteki, na podstawie umów na realizację recept, zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia.

NFZ przekazał, że do świadczeń medycznych zgodnie z obowiązującymi przepisami uprawnieni są: obywatele Ukrainy i nieposiadający obywatelstwa ukraińskiego małżonkowie obywateli Ukrainy - wszyscy ci, którzy bezpośrednio przekroczyli granicę polsko-ukraińską, jak również obywatele Ukrainy z Kartą Polaka (nie musieli przekroczyć bezpośrednio granicy Polski z Ukrainą) oraz najbliżsi członkowie rodziny obywatela Ukrainy z Kartą Polaka. Uprawnienia dotyczą osób, które przybyły do Polski od 24 lutego 2022 roku, w tym dzieci urodzonych już w Polsce w dwóch pierwszych przypadkach.

***

Tytuł reportażu: "Pomoc medyczna dla Ukrainy"
Autorka reportażu: Joanna Bogusławska
Data emisji: 12.05.2022
Godzina emisji: 18.42

Polecane