Reportaż o polskiej pomocy medycznej dla Ukrainy [POSŁUCHAJ]
2022-05-12, 18:05 | aktualizacja 2022-05-14, 21:05
W związku z działaniami wojennymi na Ukrainie placówki medyczne w Polsce oferują bezpłatną pilną pomoc medyczną dla obywateli Ukrainy oraz osób innych narodowości, które przybyły z Ukrainy po rozpoczęciu działań wojennych.
Potwierdzeniem tego faktu jest zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży świadczącym o legalnym pobycie na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 roku.
Można liczyć na pomoc w zakresie pilnej potrzeby medycznej lub niezbędnej kontynuacji leczenia przewlekłego. Lekarzom w Polsce pomagają lekarze z Ukrainy, którzy wcześniej leczyli w Polsce, a także asystenci, którzy pomagają w przypadku kłopotów z komunikacją.
Tłumacz i asystent
Andrij przyjechał do Polski na staż po studiach medycznych. Kiedy wybuchła wojna, postanowił zostać, by pomoc Ukraińcom, którzy będą potrzebowali pomocy medycznej. Jest tłumaczem i asystentem lekarza - rodzajem mostu między pacjentem z Ukrainy a służbą zdrowia w Polsce.
Emerytowana lekarka
Zoja jest emerytowaną lekarką. Wraz z całą rodziną 25 lutego uciekła z Irpienia. Dzięki pomocy polskich przyjaciół mieszka i pracuje w Warszawie. Tutaj musi wszystko zaczynać od nowa, nie ma już domu, został zbombardowany. Chce zostać lekarzem w Polsce. Teraz pracuje jako asystent lekarza.
Potrzebna każda pomoc
- Stan psychiczny wielu uchodźców jest bardzo ciężki - mówi Małgorzata Zaława-Dąbrowska, dyrektor ZOZ Żoliborz. - Przeżyli straszne chwile, musieli opuścić swoje domy. Potrzebna jest pomoc psychologiczna i nasza ludzka, lekarzy, pielęgniarek, by dać im poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób ma choroby przewlekłe, onkologiczne. Niektórzy muszą trafić do szpitala. Wiele dzieci trafia do pediatrów z infekcjami - dodaje.
Posłuchaj
***
Narodowy Fundusz Zdrowia na swojej stronie internetowej wyjaśnił, kto jest uprawniony do świadczeń medycznych na mocy specustawy i w jaki sposób świadczeniodawcy mają weryfikować te uprawnienia. NFZ odnosi się również do opieki POZ i refundacji leków.
NFZ wydał pięć komunikatów, w których wyjaśnił kwestie prawne i odpowiedział na wątpliwości dotyczące udzielania przez świadczeniodawców pomocy medycznej dla obywateli Ukrainy na mocy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Przepisy weszły w życie 12 marca 2022 roku, z mocą obowiązywania od 24 lutego 2022 roku.
Fundusz przypomniał, że specustawa przyznaje prawo do świadczeń medycznych, refundacji leków i zaopatrzenia w wyroby medyczne obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z agresją Rosji, na zasadach analogicznych do tych, jakie przysługują ubezpieczonym. Ponadto przyznaje prawo do świadczeń medycznych udzielanych przez świadczeniodawców, na podstawie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, oraz przez apteki, na podstawie umów na realizację recept, zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia.
NFZ przekazał, że do świadczeń medycznych zgodnie z obowiązującymi przepisami uprawnieni są: obywatele Ukrainy i nieposiadający obywatelstwa ukraińskiego małżonkowie obywateli Ukrainy - wszyscy ci, którzy bezpośrednio przekroczyli granicę polsko-ukraińską, jak również obywatele Ukrainy z Kartą Polaka (nie musieli przekroczyć bezpośrednio granicy Polski z Ukrainą) oraz najbliżsi członkowie rodziny obywatela Ukrainy z Kartą Polaka. Uprawnienia dotyczą osób, które przybyły do Polski od 24 lutego 2022 roku, w tym dzieci urodzonych już w Polsce w dwóch pierwszych przypadkach.
***
Tytuł reportażu: "Pomoc medyczna dla Ukrainy"
Autorka reportażu: Joanna Bogusławska
Data emisji: 12.05.2022
Godzina emisji: 18.42