Rosja odpowie na incydent z udziałem ambasadora? Mucha: mogą się zdarzyć prowokacje

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Wiem, że emocje były ogromne, ale naruszenie nietykalności cielesnej nie powinno mieć miejsca – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Mucha, społeczny doradca prezydenta RP, komentując wczorajszy incydent przy Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich. Ambasador Rosji Siergiej Andriejew został oblany czerwoną farbą. 

W poniedziałek 9 maja ambasador Rosji Siergiej Andriejew został oblany czerwoną substancją, gdy wraz z delegacją próbował złożyć kwiaty przy Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie. Doszło też do szarpaniny. Interweniowała policja. W mediach społecznościowych wiele osób zastanawia się, czy nie doszło do rosyjskiej prowokacji.

Mucha: to nie powinno się zdarzyć

Na antenie radiowej Trójki sytuację skomentował Paweł Mucha. Podkreślił, że "w Polsce jest wolność manifestowania, wyrażania swoich poglądów".  Mają prawo robić to polscy obywatele i goszczący u nas uchodźcy z Ukrainy – zaznaczył.

Zwrócił także uwagę na emocje, które towarzyszą toczącej się wojnie na Ukrainie, gdzie popełniane są zbrodnie wojenne. – Wiem, że te emocje były ogromne, ale naruszenie nietykalności cielesnej nie powinno mieć miejsca - ocenił doradca prezydenta. 

Czeka nas "odwet"?

Pytany, czy z powodu incydentu Polska może spodziewać się rosyjskiego "odwetu", i czy polskich dyplomatów w Rosji mogą spotkać podobne nieprzyjemności, Paweł Mucha odpowiedział: "chciałbym, żeby takich retorsji nie było". – Przynajmniej celowo, świadomie zaplanowanych – dodał. – Ale oczywiście taka sytuacja budzi niepokój, prowokacje mogą się zdarzać – wskazał. 


Posłuchaj

13:08
Paweł Mucha o incydencie pod Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Mucha (doradca prezydenta RP)
Data emisji: 10.05.2022 
Godzina emisji: 08.45

kp/kr

Polecane