Nowość na kanale "Radiobook": "Katarynka" Bolesława Prusa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowość na kanale "Radiobook": "Katarynka" Bolesława Prusa
"Katarynka" Bolesława Prusa. Nowość na kanale "Radiobook" Foto: PR

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" ponownie sięgamy po prozę żyjącego w II połowie XIX i na początku XX wieku pisarza, dziennikarza i publicysty, Aleksandra Głowackiego, lepiej znanego pod swoim dziennikarskim i literackim pseudonimem Bolesław Prus, uważanego za jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy epoki pozytywizmu. Tym razem Prus objawia się nam jako wybitny nowelista. Prezentowana wersja audio "Katarynki" jest powstałym w 2002 roku zapisem interpretacji Mariana Opani. 

"Katarynka" powstała w roku 1880 i pierwotnie ukazywała się w odcinkach w "Kurierze Warszawskim". W wydaniu książkowym pojawiła się w roku 1885, w pierwszym tomie "Szkiców i obrazków". Panu Tomaszowi, emerytowanemu adwokatowi i kolekcjonerowi dzieł sztuki, wyjątkowo przeszkadzają dźwięki katarynki rozbrzmiewające w podwórku warszawskiej kamienicy, w której mieszka.

Zmienia swoje podejście, kiedy wzruszony orientuje się, jak wielką frajdę te dźwięki sprawiają ośmioletniej, niewidomej dziewczynce, nowej lokatorce tej samej kamienicy. To charakterystyczny motyw pozytywistycznego ideału działania na rzecz społeczeństwa i dbałości o jego członków z potrzeby serca.

Pierwsza próba ekranizacji "Katarynki" miała miejsce w roku 1958, jakkolwiek dopiero znakomicie obsadzony, półgodzinny film Stanisława Jędryki z roku 1968 uznać można za ekranizację wartą uwagi.

Prezentowana wersja audio "Katarynki" jest powstałym w 2002 roku, w studiach Polskiego Radia, zapisem interpretacji Mariana Opani, wszechstronnego i lubianego aktora teatralnego i filmowego, także śpiewającego aktora kabaretowego oraz znakomitego lektora.

źródło: Radiobook/Youtube 

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobookówWśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


ans

Polecane