Pomoc uchodźcom. Wystarczy otworzyć drzwi [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pomoc uchodźcom. Wystarczy otworzyć drzwi [POSŁUCHAJ]
Od 24 lutego funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 3,237 mln osób. Wielu z nich znalazło schronienie w polskich domachFoto: Forum/Dariusz Szubinski

Pani Magda mieszka na co dzień w Londynie. Po wybuchu wojny na Ukrainie przyleciała do Polski, by udostępnić ukraińskiej rodzinie swoje mieszkanie w Katowicach.

- Odezwał się do mnie Aleks, przyjaciel z Ukrainy, i powiedział, że zna się z mężem Anastazji, którą trzeba ściągnąć wraz z córkami do Polski. Wykonałam kilka telefonów - opowiada pani Magda. - Mieliśmy jechać do Lwowa po dziewczynki, ale okazało się, że już są w drodze na granicę. Gdy ją przekroczyły, wsiadły do autobusu do Katowic i tam je odebrałam. Nie wiedziałam, po kogo jadę - dodaje.

Gdy pani Magda spotkała się z Anastazją, był płacz, roztrzęsienie, opowiadanie o tym, co tam się dzieje. Trzy tygodnie temu wcale się nie znały. Dziś są sobie niezwykle bliskie. 

Ukraińscy uchodźcy w Polsce

"Od 24 lutego funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 3,237 mln osób" - poinformowała na Twitterze Straż Graniczna. Jak dodano, w sobotę do Polski przyjechało 26,3 tys. osób, a w niedzielę do godziny 7 rano 6,1 tys. osób.

Dramatyczny los ukraińskich dzieci

Dodatkowo Ukraińska Prokuratura Generalna poinformowała, że od początku wojny Rosjanie zabili co najmniej 225 dzieci, a 413 ranili. Najwięcej nieletnich ucierpiało w obwodzie donieckim - 139, kijowskim - 116 i charkowskim - 98.

W wyniku ostrzału miasta Prywilla w obwodzie ługańskim zginęło dwóch chłopców w wieku 11 i 14 lat, a dwie dziewczynki w wieku 8 i 12 lat zostały ranne.

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

Posłuchaj

9:49
"Magduszka" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

***

Tytuł reportażu: "Magduszka"
Autorka reportażu: Agnieszka Loch (Radio Katowice)
Data emisji: 9.05.2022
Godzina emisji: 18.43

IAR/gs/mk

Polecane