Dzień Matki na Ukrainie: czas szczególny, chociaż dzisiaj smutny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzień Matki na Ukrainie: czas szczególny, chociaż dzisiaj smutny
Dzień Matki, zawsze był wielkim świętem dla Ukraińców. Na zdjęciu: pochodzące z Charkowa pani Natalia i jej matka Lyudmyla w miasteczku kontenerowym dla uchodźców wewnętrznych we LwowieFoto: PAP/Vitaliy Hrabar

W niedzielę wieczorem na antenie Jedynki na FB Polskiego Radia, na stronie www oraz na YT można było wysłuchać i obejrzeć koncert "Matki Matkom" zorganizowany z okazji przypadającego tego dnia na Ukrainie Dnia Matki. Honorowy patronat nad tym wyjątkowym wydarzeniem objęła pierwsza dama RP Agata Kornhauser-Duda. Usłyszeliśmy m.in. Golec uOrkiestrę, Grzegorza Kupczyka, Dariusza Malejonka i Barbarę Gąsienicę-Giewont.

– Ten dzień, Dzień Matki, zawsze był wielkim świętem dla Ukraińców. Szczególnie ciężko było w czasie Wielkiego Głodu, kiedy nie było co jeść: tak, jak dzisiaj w Mariupolu. Szczególnie teraz to jest bardzo trudne, bo wiele matek jest tutaj, a dzieci zostały na Ukrainie, by bronić swojej ziemi. Dla nas to jest wielki zaszczyt, że polskie matki robią ukraińskim matkom taki prezent. Bo wiadomo, że nikt tak nie pomaga Ukraińcom, jak Polacy – mówi Wiktoria Karakevic, która z dziewiątką swoich dzieci zdołała uciec do Polski. – To wielki zaszczyt, że możemy uczestniczyć w tym koncercie i nasza córka może tam występować. Staramy się chociaż w ten sposób pomóc Ukrainie – dodaje.

Przeczytaj także


– U nas też zawsze odbywają się akademie poświęcone matkom, które odznaczały się szczególnym heroizmem. Resztę dnia spędzamy w gronie rodzinnym: z mamą, z babcią, jak ktoś ma – opisuje ten dzień. – Teraz jednak jest smutny czas: trudno być radosnym, kiedy wiesz, że rodacy giną tam z głodu, pod ostrzałem, kiedy płaczą dzieci. Będziemy mogli się cieszyć tylko wtedy, kiedy nastanie prawdziwy pokój – stwierdza.

                                             >>>  ZOBACZ WYJĄTKOWY KONCERT "MATKI MATKOM"<<<

– Wszyscy się teraz nauczyliśmy, że żadne skarby, żadne materialne rzeczy nie są ważne. Dla każdej matki najważniejsze jest zdrowie dzieci i ich obecność przy niej – mówi pani Wiktoria. – Ważne jest, abyśmy wszyscy byli razem, kochali jeden drugiego i tak spędzali czas.

Ponadto w programie

  • rozmowa z prof. Wojciechem Roszkowskim o tym, kto tak naprawdę wygrał II wojnę światową;
  • pan Tadeusz Kucyk podzieli się swoimi wspomnieniami z lat wojennych;
  • rozmowa z dyr. Narodowego Instytutu Dziedzictwa Katarzyną Zalasińską o pomocy Ukrainie w dziedzinie kultury;
  • o Forum Wolnych Narodów Rosji mówi Krzysztof Skowroński.

Posłuchaj

49:10
Koncert "Matki matkom": mówi pani Wiktoria Karakevic (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 8.05.2022
Godzina emisji: 11.09

pr/gs

Polecane