Rosja zaatakuje Mołdawię? Prof. Malicki: to zależy od szans operacji w Odessie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rosja zaatakuje Mołdawię? Prof. Malicki: to zależy od szans operacji w Odessie
Mariusz Cielma, dr hab. Agata Górny, prof. Jan Malicki oraz Marcin Zaborowski byli gośćmi Beaty MichniewiczFoto: PR24

- Zaatakowanie Mołdawii jest możliwe, ale to zależy od szans operacji w Odessie, a ta po zatopieniu kolejnych dwóch okrętów staje się bardzo niepewna - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia historyk i ekspert Studium Europy Wschodniej UW prof. Jan Malicki. Gośćmi audycji byli również red. nacz. miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa" Mariusz Cielma, socjolog dr hab. Agata Górny oraz red. nacz. "Res Publica Nowa" Marcin Zaborowski. 

W niedzielnym wydaniu audycji "Śniadanie w Trójce" Beata Michniewicz wraz ze swoimi gośćmi poruszyła kwestię najważniejszych wydarzeń ostatniego tygodnia. Red. nacz. miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa" Mariusz Cielma, socjolog dr hab. Agata Górny, historyk prof. Jan Malicki oraz red. nacz. "Res Publica Nowa" Marcin Zaborowski skomentowali kilka wątków związanych z wojną na Ukrainie w świetle zbliżającego się Dnia Zwycięstwa obchodzonego 9 maja w Rosji. 

Zdaniem Mariusza Cielmy "9 maja nie zapadną żadne ważne decyzje". - To jest dzień świętowania […]. Być może strona rosyjska uważa, że wojna na wyczerpanie przyniesie w końcu efekty i pojawi się pewna pauza w możliwościach ukraińskich. Zakładam, że strona rosyjska nie będzie szukała rozwiązania konfliktu - mówił red. nacz. miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa".

"Rosjanie będą dążyć do zamrożenia konfliktu"

Prof. Jan Malicki, komentując kwestię Dnia Zwycięstwa, przyznał, że "zdobycie Mariupola może być pokazywane jako sukces". - Zaatakowanie Mołdawii jest możliwe, ale to zależy od szans operacji w Odessie, a ta po zatopieniu kolejnych dwóch okrętów staje się bardzo niepewna. Wydaje mi się, że Rosjanie będą dążyć do zamrożenia konfliktu, który będą odmrażać w razie potrzeby - ocenił ekspert Studium Europy Wschodniej UW.

Marcin Zaborowski powiedział, że "w Kijowie nie ma wielkiego napięcia związanego z Dniem Zwycięstwa". - To nie jest magiczna data i Ukraińcy wcale nie myślą, że od 9 maja sprawy będą wyglądać zupełnie inaczej [...]. Z kolei Rosja tak naprawdę osiągnęła bardzo ważne strategiczne cele i ma co świętować - zaznaczył red. nacz. "Res Publica Nowa". 

Posłuchaj

51:56
Mariusz Cielma, dr hab. Agata Górny, prof. Jan Malicki oraz Marcin Zaborowski o wojnie na Ukrainie ("Śniadanie w Trójce")
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadziła: Beata Michniewicz
Goście: Mariusz Cielma (red. nacz. miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa"), dr hab. Agata Górny (socjolog, Ośrodek Badań nad Migracjami, UW), prof. Jan Malicki (historyk, Studium Europy Wschodniej UW), Marcin Zaborowski (red. nacz. "Res Publica Nowa")
Data emisji: 08.05.2022
Godzina emisji: 9.05

nt

Polecane