Co dalej z koronawirusem? Od połowy maja zagrożenie zamiast epidemii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co dalej z koronawirusem? Od połowy maja zagrożenie zamiast epidemii
Minister Adam Niedzielski ogłosił zniesienie stanu epidemii COVID-19Foto: PAP / Tomasz Gzell

16 maja w Polsce zostanie zniesiony stan epidemii koronawirusa. Co najmniej do jesieni będzie jednak obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego, a w szpitalach, przychodniach i aptekach nadal będziemy musieli zakładać maseczki ochronne.

Stan epidemii, wprowadzony na skutek rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19, obowiązywał w Polsce od marca 2020 roku. W związku z malejącą liczbą zakażeń – w ciągu ostatnich dwóch tygodni notowano średnio mniej niż tysiąc nowych przypadków dziennie – rząd zdecydował o jego zakończeniu, o czym poinformował na konferencji prasowej minister Adam Niedzielski. – Sytuacja rozwija się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Tak jak prognozowaliśmy na początku kwietnia, widać trend spadkowy zarówno jeśli chodzi o liczbę zakażeń, jak i hospitalizacji – mówił szef resortu zdrowia.

W oczekiwaniu na zielone światło

Minister Niedzielski wyjaśnił też znaczenie pojęcia "sytuacji endemicznej", z którą mamy obecnie do czynienia. Oznacza ona, że "wirus cały czas jest w naszym otoczeniu, ale ze względu na szczepienia, które odegrały kluczową rolę, i wyraźną liczbę osób, które przechorowują, czasem bezobjawowo, infekcję, nie stanowi on już zagrożenia dla życia społeczno-gospodarczego". Nie można jednak mówić o definitywnym zakończeniu epidemii COVID-19 w Polsce. – To jest, mówiąc symbolicznie, przełączenie w sygnalizatorze czerwonego światła, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko i zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku – wyjaśniał przedstawiciel rządu.

Takie "pomarańczowe światło" będzie się świecić co najmniej do jesieni, kiedy okaże się, czy epidemię faktycznie będzie można odesłać do lamusa. – Prawdziwym testem będzie wrzesień, kiedy w wyniku powrotu do szkół i do pracy można spodziewać się zwiększonej transmisji i pewnej sezonowości, którą obserwowaliśmy do tej pory – mówił Adam Niedzielski.  


Posłuchaj

3:41
Minister zdrowia Adam Niedzielski o zniesieniu stanu epidemii (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nowe regulacje, które zaczną obowiązywać od 16 maja, pozwolą rozluźnić większość obostrzeń związanych z pandemią, na przykład tych dotyczących pracy zdalnej. Nie zmieni się natomiast podejście do zakładania maseczek ochronnych w szpitalach, ośrodkach zdrowia i aptekach – w tych miejscach ich używanie nadal będzie obowiązkowe.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Joanna Stankiewicz
Data emisji: 6.05.2022
Godzina emisji: 15.19

kc

Polecane