Pierwsza komunia święta – przeżycie religijne czy "małe wesele"?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pierwsza komunia święta – przeżycie religijne czy "małe wesele"?
Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej w kościele pw. św. Anny w Jakubowie pod przewodnictwem księdza Mirosława TempczykaFoto: PAP/Przemysław Piątkowski

Maj to miesiąc matur, ale także i pierwszych komunii świętych. W tym roku po raz pierwszy od dwóch lat odbywają się one bez restrykcji sanitarnych. Jak się okazuje, przygotowania do komunii nie są ani proste, ani tanie, zwłaszcza jeżeli po serii wydatków na strój i prezenty, komunię świętujemy w restauracji. – Jakbyśmy przeliczyli potrawy i kalorie, które przyjmujemy przez te kilka godzin, to jest takie "małe wesele" – stwierdza Tomasz Strugała, wicedyrektor jednego z najstarszych hoteli w Lublinie.

  • W maju w większości parafii w Polsce dzieci z klas trzecich szkół podstawowych przystępować będą do sakramentu pierwszej komunii świętej.
  • Koszt strojów komunijnych to ok. 220-260 zł, a świętowanie komunii w restauracji – 100-200 zł za osobę. Do tego należy dodać wydatki na prezenty.
  • Jak zwraca uwagę proboszcz archikatedry lubelskiej ks. Adam Lewandowski, w szale wydatków rodzice często zapominają, co jest prawdziwym sensem pierwszej komunii świętej.

Pierwsza komunia święta – ważna uroczystość dla dziecka, kosztowna dla rodziców

W maju w większości parafii w Polsce dzieci z klas trzecich szkół podstawowych przystępować będą do sakramentu pierwszej komunii świętej. Jest to uroczystość niezwykle ważna dla najmłodszych członków Kościoła katolickiego – to wtedy po raz pierwszy przyjmują Eucharystię, czyli zgodnie z wyznawaną przez siebie wiarą prawdziwe ciało i krew Chrystusa pod postacią chleba. 

Pierwsza komunia święta to także wydarzenia związane z wieloma wydatkami. – Co do pieniędzy, składamy się z żoną, więc jakoś dajemy radę, gorzej jest z czasem – przyznaje Mirosław, ojciec dziewięcioletniej Amelki, która w tym roku idzie do pierwszej komunii świętej. Na wszystkie przygotowania związane z uroczystością mężczyzna wyda około 5 tys. złotych. – Obiad prezent, suknia, buty, rajstopy – to sporo, ale to przeżycie dla dziecka – dodaje.

Do prezentów i strojów komunijnych, których cena wynosi od ok. 220 do 260 zł, dochodzi świętowanie pierwszej komunii w gronie rodziny i znajomych, często w restauracji. – Jakbyśmy przeliczyli potrawy i kalorie, które przyjmujemy przez te kilka godzin, to jest takie "małe wesele". Jeżeli chodzi o rachunek, jest drożej niż przed pandemią, będzie to przedział od 100 do 200 zł za osobę – mówi Tomasz Strugała, wicedyrektor jednego z najstarszych hoteli w Lublinie.

Najczęściej czytane

Prawdziwy sens pierwszej komunii świętej

Jak zwraca uwagę proboszcz archikatedry lubelskiej ks. Adam Lewandowski, w szale wydatków rodzice często zapominają, co jest prawdziwym sensem pierwszej komunii świętej. – Bywa tak, że rodzice, mówiąc o pierwszej komunii świętej, mówią głównie o prezentach. Dla dziecka ważne są nie tyle prezenty, które szybko się zużywają, ile cały klimat i atmosfera tej uroczystości.

– Człowiek, który może uczestniczyć w pełni Eucharystii, przyjmując komunię świętą, jest wtajemniczony bardziej, ponieważ doświadcza realnego kontaktu z Bogiem. Dużym problemem jest to, że robi się ogromne imprezy, na które zapraszamy przyjaciół, znajomych, sąsiadów, a jakoś ucieka świętowanie w rodzinie. Pokazanie, że to w naszej rodzinie jest ważne wydarzenie, podkreśla rolę dziecka. To jest ważne – dodaje prof. Michał Wyrostkiewicz z Katolickiego Uniwersytetu lubelskiego Jana Pawła II.


Posłuchaj

4:16
Pierwsza komunia święta – przeżycie religijne czy materialne? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Tomasz Moczulski
Data emisji: 06.05.2022
Godzina emisji: 7.49

IAR/kr

Polecane