Polacy i znajomość języków obcych. Jak sobie radzimy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polacy i znajomość języków obcych. Jak sobie radzimy?
Współcześnie znajomość języka angielskiego jest wręcz standardemFoto: shutterstock.com

Trwa maturalny maraton. W czwartek maturzyści mierzyli się z matematyką, a w piątek nadszedł czas na język obcy. Znajomość języków w obecnych czasach jest podstawą, dzięki niej mamy szansę m.in. na lepszą pracę. Jak ze znajomością języków radzą sobie Polacy? Co nas motywuje do nauki?

  • W piątek o godz. 9.00 maturzyści w całej Polsce zdają egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Ci, którzy wybrali egzamin z innego języka obcego - hiszpańskiego, francuskiego, włoskiego, niemieckiego i rosyjskiego - rozpoczną swoje zmagania o godz. 14.00.
  • W światowych statystykach dotyczących powszechnej znajomości języka angielskiego Polska plasuje się w okolicy 10 miejsca.
  • Współcześnie znajomość języka angielskiego jest wręcz standardem. Dlatego przez pracodawców mile widziana jest znajomość dodatkowego języka, np. francuskiego, niemieckiego, włoskiego, hiszpańskiego, chińskiego, japońskiego czy arabskiego.

Polacy i języki obce - w statystykach wypadamy nieźle

Punktualnie o godz. 9.00 rozpoczęła się matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym. To najchętniej wybierany na egzaminie dojrzałości język obcy. Matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym składa się z kilku części - rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstów pisanych, znajomości środków językowych oraz pracy pisemnej. 

Polska wypada nieźle w światowych statystykach dotyczących powszechnej znajomości języka angielskiego, plasując się w okolicy 10 miejsca. Moda na naukę języków obcych nie ustaje. Jak zwraca uwagę Marta Bączkowska, właścicielka jednego z centrów językowych, uczymy się języków z trzech powodów. 

- Po pierwsze, uczymy się języków dla siebie i dla własnej satysfakcji. Po drugie - ze względów zawodowych, po to, żeby podnieść swoje kwalifikacje, znaleźć lepszą pracę bądź otrzymać awans. Po trzecie – uczymy się ze względów prywatnych, by bez problemu komunikować się w hotelu, w restauracji, na lotnisku i w innych miejscach - wylicza Marta Bączkowska. Nauka języków obcych w celach prywatnych może przydać nam się w przyszłości również  w celach zawodowych – dodaje.

Najczęściej czytane

Angielski to już standard. Poligloci poszukiwani!

Współcześnie znajomość języka angielskiego jest wręcz standardem, a jej brak w wielu przypadkach wyklucza z aplikowania o pracę. Dlatego coraz częściej poszukuje się już nie tylko specjalistów, ale i poliglotów.

– Dobra znajomość języka angielskiego nie gwarantuje nam zatrudnienia od zaraz, dlatego że osób, które mówią po angielsku, jest w tej chwili dużo. Musimy się czymś wyróżnić. Może być to znajomość innego języka spośród języków popularnych, np. francuskiego, niemieckiego, włoskiego czy hiszpańskiego. Jeszcze lepszą pozycją w naszym CV będzie znajomość pożądanych w tej chwili języków egzotycznych - chińskiego, japońskiego, arabskiego. Polacy pytają często o szwedzki i norweski, ze względu na rynek, który jest tam dla nas otwarty – wyjaśnia Sylwia Rogalska z organizacji Education First.

Tegoroczni maturzyści, którzy wybrali egzamin z języka obcego innego niż angielski - hiszpańskiego, francuskiego, włoskiego, niemieckiego i rosyjskiego - rozpoczną swoje zmagania o godz. 14.00.  


Posłuchaj

3:33
Jak w Polsce radzimy sobie z językami obcymi? Dlaczego się ich uczymy? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 06.05.2022
Godzina emisji: 6.52

IAR/kr

Polecane