"Środki na pomoc humanitarną". Paweł Szefernaker o Konferencji Darczyńców dla Ukrainy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– To są przede wszystkim środki, które państwa zadeklarowały albo na pomoc humanitarną, która codziennie trafia na Ukrainę, albo na pomoc w tych państwach. To nie są żadne dodatkowe środki dla Polski – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. 

W Warszawie, w ramach Konferencji Darczyńców na rzecz Ukrainy, zadeklarowano 6 i pół miliarda dolarów, które zostaną przekazane naszym sąsiadom. To wspólna inicjatywa premiera Mateusza Morawieckiego oraz premier Szwecji Magdaleny Anderson, a także przewodniczących Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej.

Pomoc humanitarna dla Ukrainy

Na temat Konferencji Darczyńców dla Ukrainy mówił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. – To są przede wszystkim środki, które państwa zadeklarowały albo na pomoc humanitarną, która codziennie trafia na Ukrainę, albo na pomoc w tych państwach. To nie są żadne dodatkowe środki dla Polski - wyjaśnił Paweł Szefernaker.

– Nie ma żadnych dodatkowych środków na uchodźców. W perspektywie unijnej, którą w tej chwili kończymy, są programy różnego rodzaju i Unia Europejska zaproponowała, aby móc z tych programów niewykorzystane środki przesunąć na uchodźców – wskazał gość radiowej Trójki. 

Władze ukraińskie deklarują, że kilkanaście milionów obywateli tego państwa potrzebuje podstawowych artykułów takich jak żywność, leki, środki higieny osobistej czy ogrzewanie. Datki zebrane podczas konferencji będą przekazywane szczególnie mieszkańcom Ukrainy wschodniej oraz tym, którzy na skutek działań wojennych musieli opuścić swoje domy. Według danych ONZ takich osób jest ponad 12 milionów.

Adaptacja uchodźców

Posłuchaj

13:40
Paweł Szefernaker o pomocy dla Ukrainy ("Salon polityczny Trójki")
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Szefernaker
Data emisji: 6.05.2022
Godzina emisji: 8.45

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

IAR/nt

Polecane