Matura 2022. Dzień pierwszy: pisemny język polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Matura 2022. Dzień pierwszy: pisemny język polski
Maturzyści na egzaminie maturalnym z języka polskiego w II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie WielkopolskimFoto: PAP/Lech Muszyński

Rozpoczęły się tegoroczne matury. Tradycyjnie – na początku maja i jak zawsze – od pisemnego egzaminu z języka polskiego. Jakie były tematy i czy sprawiły piszącym problemy?

  • W tym roku egzamin maturalny zdaje blisko 290 tys. absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia, 105 tys. osób, które nie zdały bądź chcą poprawić swoje wyniki z poprzednich egzaminów, oraz 41 uczniów – uchodźców z Ukrainy.
  • W czwartek zdających czeka obowiązkowy egzamin pisemny z matematyki, natomiast w piątek – z języka obcego nowożytnego.

"Pan Tadeusz": łatwy pewniak

– Był temat z "Pana Tadeusza" o tradycji i czym jest ona dla człowieka: przeczytałem go i wybrałem, że chcę ten pisać – mówi wychodzący z sali maturzysta. – Było proste: był "Pan Tadeusz" na rozprawce. To chyba najprostsza matura od lat – wtóruje mu uśmiechnięta koleżanka.

Uczniowie wybierający drugi temat musieli napisać rozprawkę na podstawie fragmentu "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej oraz dwóch wybranych przez siebie tekstów kultury. – To było "Źródło szczęścia w relacjach. Kiedy relacje dają szczęście". Bałem się tylko polskiego, ale chyba zdałem – cieszy się jeden ze zdających.

Trzeci temat to interpretacja wiersza Józefa Barana: "Najkrótsza definicja człowieka", ale analiza tekstu poetyckiego jest najrzadziej wybierana przez maturzystów.

Okrojone wymogi przez pandemię

W tym roku, z uwagi na wielomiesięczne zdalne nauczanie w dwóch ostatnich latach, matury są przygotowane w oparciu o wymagania egzaminacyjne, a nie o podstawę programową. – To są mniej więcej do 20 proc. okrojone wymogi w stosunku do tych, które byłyby, gdyby nie nauka zdalna, która istotnie była wielkim utrudnieniem dla tegorocznych abiturientów – tłumaczy minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

W czwartek zdających czeka obowiązkowy egzamin pisemny z matematyki, natomiast w piątek – z języka obcego nowożytnego.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

3:20
Pierwszy dzień matur. Jakie były tematy? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Szymczakowska
Data emisji: 4.05.2022
Godzina emisji: 15.40

pr


Polecane