Dźwiękowe spa w oceanie nastrojowej muzyki

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Dźwiękowe spa w oceanie nastrojowej muzyki
Dead Can Dance podczas koncertów zatrzymują na chwilę pociąg zwany życiemFoto: PAP /EPA / Balazs Mohai

"Będziemy się zanurzać w dźwiękowym spa" – zapowiedział Mateusz Tomaszuk na początku wieczornej audycji zamykającej długi weekend majowy. W roli muzycznych terapeutów wystąpili tacy artyści, jak HTRK, Archive oraz Dead Can Dance.

To wydanie "Konstelacji M." rozpoczęły niepokojące dźwięki, które mogły skłonić niektórych słuchaczy do podejrzeń, że coś jest nie tak z ich radioodbiornikami. Był to jednak celowy zabieg artystyczny kalifornijskiej grupy Hollow Sunshine, która w swój utwór "Bible Sea" wplotła brudne i zniekształcone sample, nie dodając do tego absolutnie żadnych filtrów upiększających. Równie surowo było chwilę później, gdy Mateusz Tomaszuk sięgnął po fragmenty świeżo opublikowanego albumu "Death Is a Dream" australijskiego zespołu HTRK. Krążek zawiera bowiem niepublikowane wcześniej szkice nagrań, które w dopracowanych wersjach trafiły na wydaną w ubiegłym roku płytę "Rhinestones".

W dalszej części konstelacyjnego dryfowania po oceanie dźwięków usłyszeliśmy m.in. 18-minutowy utwór "Lights" formacji Archive, zaczerpnięty z longplaya o takim samym tytule. Było to preludium do kolejnego kawałka tej niezwykle cenionej przez polskich fanów brytyjskiej grupy, która właśnie wydała jedenasty studyjny album "Call To Arms and Angels", nagrany w trudnym okresie pandemii, który – według słów klawiszowca Dariusa Keelera – przyniósł muzykom "nie tylko mrok i gniew, ale też dziwny rodzaj inspiracji". W audycji usłyszeliśmy jedną z szesnastu zawartych tam kompozycji, zatytułowaną "Shouting Within".

Gospodarz "Konstelacji M." pozwolił sobie też na osobiste wspomnienie z koncertu duetu Dead Can Dance na warszawskim Torwarze. – Miałem okazję doświadczyć tej niezwykłej uczty, w trakcie której Lisa Gerrard i Brendan Perry zatrzymali na chwilę pędzący pociąg zwany życiem – mówił Mateusz Tomaszuk, prezentując nagranie zarejestrowane podczas innego występu grupy, który odbył się w niemieckiej Kolonii.


Posłuchaj

49:36
Dźwiękowe spa w oceanie nastrojowej muzyki (Konstelacja M./Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. HOLLOW SUNSHINE – "Bible Sea"
 2. HTRK – "Death Is a Dream"
 3. HTRK – "Valentina (Cali Highway Version)"
 4. HTRK – "Gilbert and George (Dec 30 Rehersal)"
 5. BE FOREST – "Gemini"
 6. ARCHIVE – "Lights"
 7. ARCHIVE – "Shouting Within"
 8. DEAD CAN DANCE – "Babylon (Live From Kolner Philharmonie, Cologne, Germany, March 6th, 2005)"
 9. MIKE OLDFIELD – "Hibernaculum"

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor audycji: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 03.05.2022
Godzina emisji: 23.06

kc

Polecane