Ireneusz Zyska gościem Programu 3 Polskiego Radia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ireneusz Zyska gościem Programu 3 Polskiego Radia
Ireneusz ZyskaFoto: PR24/Mateusz Reklajtis

Z wiceministrem klimatu i środowiska Ireneuszem Zyską porozmawiamy o bieżących wydarzeniach społeczno-politycznych.

Gościem "Salonu politycznego Trójki" w środę będzie Ireneusz Zyska, z którym porozmawiamy o strategii budowy systemu elektrowni szczytowo-pompowych (ESP) w Polsce, której - według zapowiedzi międzyresortowego zespołu przygotowującego tę strategię - można się spodziewać w połowie bieżącego roku.

Omówimy także wątek magazynowania i bilansowania w systemie elektroenergetycznym odnawialnych źródeł energii oraz wyjaśnimy, jak Polska w przyszłości planuje wykorzystywać potencjał hydroenergetyki, przy dbałości o rodzime zasoby wodne.

Suwerenność energetyczna Polski

Ponadto podczas audycji weźmiemy na tapet wątek suwerenności energetycznej Polski i zapytamy o sprawę wstrzymania przez Gazprom dostaw rosyjskiego gazu do Polski. Wyjaśnimy, z jakich źródeł nasz kraj aktualnie pozyskuje energię, jakie są w tym zakresie plany, a także zapytamy o znaczenie dywersyfikacji dostawców.

- Suwerenność energetyczna Polski to cel strategiczny. Oczywiście, gdyby w sytuacjach awaryjnych zabrakło nam energii, trzeba by było korzystać z dostawców z innych państw europejskich. Ale generalnie w tym zakresie powinniśmy liczyć sami na siebie, dążyć do wytworzenia energii we własnym zakresie - podkreślał uprzednio na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister klimatu i środowiska.

***

Do słuchania "Salonu politycznego Trójki" zapraszamy w środę (4 maja) o godz. 8.45. Audycję prowadzi Bartłomiej Graczak.

Polecane