Piotr Wawrzyk: Nasze relacje ze Stanami Zjednoczonymi są bardzo intensywne

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Piotr Wawrzyk: Nasze relacje ze Stanami Zjednoczonymi są bardzo intensywne
Piotr WawrzykFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

– Znaczenie wizyty Nancy Pelosi w Polsce jest symboliczne, ale także praktyczne. Pokazuje, że nasze relacje ze Stanami Zjednoczonymi, szczególnie w kontekście wojny na Ukrainie, są bardzo intensywne – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, który był gościem Bartłomieja Graczaka w Trójkowym Komentarzu Dnia.

Wizyta przewodniczącej Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych była pretekstem do podsumowania obecnych stosunków z Polski z USA. – Od listopada zaczął się "gorący okres" w relacjach polsko-amerykańskich. Współpraca nigdy chyba nie była tak intensywna i ścisła, jak jest w tej chwili – oceniał wiceminister. – Kontakty są intensywne, ale też sytuacja tego wymaga: nie da się pomóc Ukrainie bez Polski – dodawał.

Trójkowy gość odpowiadał też na pytania prowadzącego dotyczące ewentualnego embarga na rosyjską ropę oraz sytuacji Węgier i Słowacji w tym kontekście. – [Nie wprowadzenie embarga] nie wynika z ich woli politycznej, ale faktycznej sytuacji w jakiej się znajdują. Te kraje w 100 procentach są uzależnione od dostaw ropy z Rosji – tłumaczył. – Przyjęcie sankcji mogłoby doprowadzić do tego, że samochody mogły by stanąć na ulicach z braku paliwa, oczywiście w sensie metaforycznym.

Min. Wawrzyk zwrócił też uwagę, że Unia Europejska zbyt wolno wprowadza sankcje przeciwko Rosji. – Każdy kolejny pakiet sankcji przyjęty przez UE wychodzi na przeciw polskim postulatom. Tak samo jest i w tym przypadku – oceniał projekt szóstego pakietu unijnych sankcji.

Na zakończenie Bartłomiej Graczak zapytał o ewentualny atak na Mołdawię, który wg wywiadu amerykańskiego i brytyjskiego, planuje Rosja. – To byłaby bardzo duża eskalacja działań i rozlanie wojny na cały region. Wtedy musielibyśmy, jak myślę, pójść krok dalej i wprowadzić całkowite embargo na handel z Rosją – stwierdził Trójkowy gość.


Posłuchaj

8:54
Piotr Wawrzyk: Nasze relacje ze Stanami Zjednoczonymi są bardzo intensywne (Trójkowy komentarz)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Piotr Wawrzyk (wiceminister spraw zagranicznych)
Godzina emisji: 18.10

pr

Polecane