Polskie Radio dla Ukrainy w Warszawie. Agnieszka Kamińska: udzielamy wszelkiego wsparcia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polskie Radio dla Ukrainy w Warszawie. Agnieszka Kamińska: udzielamy wszelkiego wsparcia
Polskie Radio dla Ukrainy w WarszawieFoto: Polskie Radio

Polskie Radio uruchomiło specjalną antenę w języku ukraińskim. W programie znajdują się informacje na temat bieżącej sytuacji na Ukrainie, o tym, co dzieje się na okupowanych przez rosyjskiego najeźdźcę terenach, jak również praktyczne wskazówki i niezbędne wskazówki dla Ukraińców, którzy przybyli do Polski: gdzie udać się po pomoc, w jaki sposób załatwić formalności.

Na częstotliwości 100,6 FM Polskie Radio udostępnia antenę dziennikarzom i współpracownikom Ukraińskiego Radia Publicznego UKR1, aby transmitować jego audycje oraz emitować specjalne programy sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.

- W Polsce jest już blisko 3 miliony uchodźców z Ukrainy. Potrzebują oni dostępu do sprawdzonych i rzetelnych informacji dotyczących bieżącej sytuacji na Ukrainie oraz wiedzy o tym, gdzie uzyskać pomoc przekazywanej w ich ojczystym języku. Polskie Radio wykorzystuje wszystkie możliwości by w tym bardzo trudnym dla Ukrainy i Ukraińców czasie udzielać im wszelkiego możliwego wsparcia - mówi Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia.

Wsparcie dla ukraińskich przyjaciół 

Uruchomienie specjalnej anteny w języku ukraińskim na częstotliwości 100,6 FM to kolejne działanie Polskiego Radia mające wspierać naszych ukraińskich przyjaciół. Już 24 lutego Polskie Radio, jako pierwszy nadawca w Polsce uruchomiło specjalne serwisy informacyjne w języku ukraińskim.

Obecnie w radiowej Jedynce (na falach długich 225KHz dostępne również na dużych obszarach Ukrainy i prawie całej Europie) emitowane są one trzy razy dziennie po godz. 10.00, 14.00 i 17.00, a w radiowej Trójce o godz. 10.30, 14.30 i 18.30. Od ponad dwóch miesięcy, czyli od chwili napadu Rosji na Ukrainę, są one każdego dnia przygotowywane i realizowane przez Sekcję Ukraińską Polskiego Radia dla Zagranicy.

Swoje serwisy w języku ukraińskim nadaje również Polskie Radio Kierowców. Dodatkowo na mocy porozumienia z publicznym Ukraińskim Radiem od początku marca Polskie Radio na swojej częstotliwości DAB+ stale transmituje sygnał UKR1 na terytorium Polski.

Internetowy player Polskiego radia

Obywatele Ukrainy - przebywający w Polsce - mogą słuchać programu Ukraińskiego Radia także za pośrednictwem internetowego playera Polskiego Radia oraz na platformie moje.polskieradio.pl. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy został także dodany do aplikacji na urządzenia mobilne "Polskie Radio" - do bezpłatnego pobrania z Google Play i App Store. Dodatkowo antena Polskiego Radia dla Zagranicy emituje na Ukrainę audycje także na częstotliwościach UKF - dzięki nadajnikom w Kijowie oraz dziewięciu nadajnikom w obwodach: Donieckiem i Ługańskim.

Polskie Radio wspiera również ukraińskich artystów. Na antenie radiowej Dwójki prezentowana jest ukraińska kultura i jej twórcy. Wspólnie z Narodowym Centrum Kultury Polskie Radio zorganizowało koncert Solidarni z Ukrainą. "Jednym głosem", z którego dochód został przeznaczony na pomoc naszym wschodnim sąsiadom. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego do europejskiej trasy koncertowej przygotowywali się też muzycy Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej.

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Czytaj również:

nt/pj

Polecane