"III wojna światowa właśnie trwa". Wielecki o podłożu napaści na Ukrainę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– III wojna światowa właśnie się rozgrywa na naszych oczach i jest to wojna o porządek globalny między Stanami Zjednoczonymi, Rosją i Chinami. Rosja już tę wojnę przegrała – powiedział w specjalnym wydaniu programu "Śniadanie w Trójce" prof. Krzysztof Wielecki z UKSW. Gośćmi Beaty Michniewicz byli również: dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych, Jurij Banachewycz z agencji Ukrinform oraz dr Artur Bartoszewicz z SGH. 

W trakcie audycji poruszono wątek perspektywy zakończenia konfliktu na Ukrainie, który przedstawiono w wersji optymistycznej i pesymistycznej. 

Jurij Banachewycz z agencji Ukrinform powiedział, że nie można wykluczyć, że 9 maja zostanie ogłoszona powszechna mobilizacja.  To pozwoliłoby mu (Putinowi - przyp. red.) przedłużyć okres tej wojny. Jak zaznaczył, oczywiste jest, że Rosja wyczerpuje swoje zapasy i nieustannie się osłabia, ale powszechną mobilizacją może sprawić, że będzie to "dłuższa perspektywa" konfliktu.  Dlatego wsparcie ze strony Zachodu i  ogłoszenie Lend-Lease  przez Stany Zjednoczone pozwala patrzeć optymistycznie, że Zachód nie pozwoli Ukrainie przegrać tej wojny  zaznaczył. 

Scenariusze konfliktu

Dr Małgorzata Bonikowska oceniła, że możliwe są trzy scenariusze dla tego konfliktu, które powinny być brane pod uwagę. Wskazała, że założenie, iż wojna potrwa jeszcze miesiąc, dwa, trzy jest założeniem mało prawdopodobnym. Przypomniała, że w UE widoczne jest podejście części polityków, którzy uznają, że trzeba zrobić wszystko, aby ten konflikt zakończyć jak najszybciej.  Również dlatego, że chcieliby normalizacji stosunków w Europie (...), a nawet powrotu do jakichś relacji gospodarczych z Rosją  oceniła. – Drugim scenariuszem jest to, że konflikt potrwa jeszcze rok, dwa, a rozstrzygnięcie przyjdzie na polu walki, ale tutaj bardzo duże znaczenie będzie miała kwesta jedności Zachodu. Jak zaznaczyła "im więcej czasu upływa, tym Ukraina potrzebuje więcej sprzętu wojskowego". Trzecim wskazanym scenariuszem jest założenie, że pójdzie w stronę "wietnamizacji" i będzie trwała bardzo długo. To jest scenariusz niedobry dla nikogo  dodała. Zaznaczyła, że jest w UE druga grupa państw, w tym Polska, której zależy na wykorzystaniu szansy i maksymalnym osłabieniu Rosji.

"III wojna światowa trwa"

Profesor Krzysztof Wielecki powiedział, że III wojna światowa właśnie się toczy na naszych oczach i jest to wojna o porządek globalny między USA, Rosją i Chinami.  – Można powiedzieć, że Rosja już przegrała tę wojnę. Rosja na własne życzenie rzuciła się w ramiona chińskie  ocenił. Jak dodał, "teraz kraj ten na własne życzenie osłabia się na terytorium Ukrainy, co sprawi, że "będzie jeszcze bardziej powolny w rękach chińskich". Według prof. Krzysztofa Wielickiego kluczowe będzie to, co się teraz stanie w Rosji.  Nie wierzę, aby nie było tam strategów, którzy nie rozumieją, co się dzieje. (...) Rosja ma jeszcze jakiś manewr, ale na pewno nie z Putinem na czele  skwitował.

Z kolei dr Krzysztof Bartoszewicz podkreślił, że nie wierzy w to, aby po Putinie pojawił się jakiś inny przywódca, który mógłby diametralnie odmienić Rosję.  Rosja ma określony sposób postrzegania świata. Jest to państwo, które patrzy przez pryzmat mocarstwa. Jak zaznaczył, w konflikcie tym możliwy jest również scenariusz zakładający "bałkanizację", do którego dojdą rozwiązania terrorystyczne. Wskazał, że stale może być podtrzymywany stan zagrożenia.  Ta niepewność jest w interesie Rosji  podkreślił i dodał, że nie wierzy w coś takiego, aby Rosję udało się pokonać  i "wybić zęby".


Posłuchaj

53:25
"III wojna światowa właśnie trwa". Wielecki o podłożu napaści na Ukrainę (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Jurij Banachewycz (Ukrinform), dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), prof. Krzysztof Wielecki (UKSW)
Data emisji: 1.05.2022
Godzina emisji: 10.05

es

Polecane