"Łamanie unijnych sankcji lub naginanie przepisów i próba ich obejścia". Fogiel o płaceniu w rublach za rosyjski gaz

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Zgoda na płacenie w rublach za gaz jest ponownym ugięciem się przed żądaniami Rosji, a także wzmacnianiem rosyjskiej gospodarki i waluty – powiedział w specjalnym wydaniu programu "Śniadanie w Trójce" Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość). Gośćmi Beaty Michniewicz byli także: Małgorzata Paprocka (Kancelaria Prezydenta), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe) i Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska).

Sobota jest 66. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Społeczność międzynarodowa czyni starania, by zatrzymać Rosję w agresji na sąsiedni kraj. W Unii Europejskiej wciąż nierozwiązane są wątpliwości w sprawie zapłaty za rosyjski gaz w rublach, co przewiduje dekret Władimira Putina. Komisja Europejska mówi, że będzie to złamaniem sankcji i apeluje, by nie ulegać żądaniom Rosji, ale jej kolejne wyjaśnienia wywołują różne interpretacje.

Polska i Bułgaria nie zgodziły się na żądania Moskwy i zostały odcięte od rosyjskiego surowca. Jednak nie ma w tym zakresie jednoznacznej postawy innych państw europejskich.

 Najwyższy czas, żeby inne państwa stanęły solidarnie z Polską i Bułgarią i zrezygnowały z rosyjskiego gazu  podkreślił Marek Sawicki.  Do tej pory byłem przekonany, że kraje Unii Europejskiej były umówione ws. sankcji (wobec Rosji - red.). Ze smutkiem konstatuję, że takie państwa jak Węgry, Niemcy, Francja, Włochy, Austria zastanawiają się, czy nie przyjąć warunków dekretu Putina  powiedział. Polityk PSL dodał, że taka postawa świadczy o tym, że te państwa "włączają się w próbę rozbicia Unii Europejskiej".

Radosław Fogiel ocenił, że "mamy do czynienia z łamaniem nałożonych przez Unię sankcji lub co najmniej z naginaniem przepisów i próbą ich obejścia" przez państwa, które zgodziły się na rosyjskie żądania.  Zgoda na płacenie w rublach (za gaz - red.) jest ponownym ugięciem się przed żądaniami Rosji. Widzimy dzisiaj, a szczególnie widzą to Ukraińcy, do czego taka postawa Zachodu przez lata doprowadziła. Jest to również wzmacnianie rosyjskiej gospodarki i waluty  tłumaczył wicerzecznik PiS.

Czytaj także: 

Pomoc Ukrainie w odbudowie kraju po wojnie

Małgorzata Paprocka podkreśliła, że myśląc o pomocy dla Ukrainy, "trzeba myśleć o tym, co będzie po zakończeniu działań wojennych".  Konieczna będzie pomoc w odbudowaniu nie tylko zniszczeń wojennych, ale też gospodarki i kapitału ludzkiego. W tym zakresie Ukraina może liczyć na pomoc Polski – deklarowała minister z Kancelarii Prezydenta RP.

 Konieczny jest wielki pakiet o tym, co będzie dzień po wojnie  podkreślił Paweł Kowal. Zaznaczył, że na forum Europy i Stanów Zjednoczonych powinien być ustalany już system tego, jak Rosja powinna wypłacać reparacje wojenne za zniszczoną infrastrukturę ukraińskich miast z własnego budżetu.  To jest sprawa moralności w polityce  Rosja już dzisiaj musi słyszeć, że będzie płacić reparacje jak Niemcy po I wojnie światowej  tłumaczył.

Poseł Koalicji Obywatelskiej dodał, że Rosja będzie musiała zapłacić odszkodowania za śmierć i kalectwo ukraińskich obywateli, ale również dla państw Europy Środkowej za skutki wojny związane z uchodźstwem. Dodał, że trzeba przyzwyczajać państwa Zachodu do tego, że Rosja musi zapłacić za tę wojnę.  Skutki tej wojny będą się rozciągały na całą Europę i szerzej  podsumował.

Goście audycji dyskutowali w audycji również o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i powiązanym z tym przyznaniem Polsce unijnych środków z KPO, zatrzymaniu dostaw rosyjskiego gazu do Polski i Bułgarii, kolejnych sankcjach i zdecydowanych działaniach wobec Rosji w celu zatrzymania wojny na Ukrainie, a także o wysokiej inflacji i postulatach płacowych.

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

Posłuchaj

49:48
Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), Małgorzata Paprocka (minister w Kancelarii Prezydenta), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe) o konieczności międzynarodowej solidarności w pomocy Ukrainie (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Radosław Fogiel (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), Małgorzata Paprocka (minister w Kancelarii Prezydenta), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe) 
Data emisji: 30.04.2022
Godzina emisji: 9.08

st

Polecane