Wicemarszałek Senatu: każdy polityk, który ma jakiekolwiek wątpliwości, powinien pojechać do Buczy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Byłam w Buczy, widziałam jakie są konsekwencje wojny. Po tym, co zobaczyłam, wiem jedno: nie jestem w stanie wybaczyć wyłamania się z jedności - oświadczyła w Programie 3 Polskiego Radia wicemarszałek Senatu. Gabriela Morawska-Stanecka odniosła się w ten sposób do decyzji niektórych państw, by płacić za rosyjski gaz w rublach.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła, że płacenie za gaz w rublach (media donoszą, że planują to spółki z Austrii, Niemiec, Słowacji i Węgier), to naruszanie unijnych sankcji. Gabriela Morawska-Stanecka podkreśliła, że zgadza się z tą opinią, a decyzja Warszawy, by nie zgadzać się na warunki Kremla, doprowadziła do "zakręcenia kurka". 

- Musimy być jednością, musimy ponieść koszty - oświadczyła wicemarszałek Senatu. - Byłam w Buczy, widziałam, jakie są konsekwencje wojny. Po tym, co zobaczyłam, wiem jedno: nie jestem w stanie wybaczyć wyłamania się z tej jedności - dodała.

Na pytanie, kto zatem powinien pojechać do Buczy, Gabriela Morawska-Stanecka odparła, że przywódcy Austrii i Niemiec, choć, jak zastrzegła, pod wpływem mediów, społeczeństwa i opozycji, polityka Berlina wobec wojny zmienia się.

"Każdy przywódca państwa, który ma jakiekolwiek wątpliwości, powinien pojechać do Buczy"

- Zobaczyłam zniszczone rakietami miasta, zniszczone budynki, które jeszcze trzy lata temu były oddane do użytku. Zobaczyłam zrujnowane drogi, mosty. Zobaczyłam ofiary, które były wydobywane z masowego grobu. Zabite strzałem w tył głowy, gwałcone - relacjonowała pobyt w Buczy senator PPS. - Jeśli człowiek raz w życiu to zobaczy, to nigdy już tego nie zapomni. Śni mi się to po nocach - mówiła.

Czytaj także:

Według wicemarszałek Senatu, "każdy przywódca państwa, który ma jakiekolwiek wątpliwości, powinien pojechać do Buczy", by zobaczyć efekt działań rosyjskiego okupanta. Dodała, że władze w Kijowie zabiegają o to i zapraszają polityków do wyzwolonych miejscowości.


Posłuchaj

13:08
Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka: musimy być jednością i musimy ponieść koszty. To jest wojna (Salon Polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu z PPS
Data emisji: 29.04.2022
Godzina emisji: 8.45

ms/mk

Polecane