Nowa Budka Suflera i piosenki na kółkach

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Nowa Budka Suflera i piosenki na kółkach
Romuald Lipko podczas występu Budki Suflera w 2019 rokuFoto: Forum/ForumGwiazd

To wydanie "Naszej tonacji" rozpoczęły poważne nuty z ukraińską wojną w tle, sygnowane przez projekt Artists For Ukraine oraz Budkę Suflera. Z czasem robiło się jednak coraz pogodniej, a końcówka audycji przybrała wręcz beztroski wymiar za sprawą piosenek takich artystów, jak Lech Janerka, Dżem czy Karin Stanek.  

Poruszony tragedią rozgrywającą się za naszą wschodnią granicą Adam Sztaba postanowił stworzyć utwór dedykowany mieszkańcom Ukrainy. Kompozytor i dyrygent zaprosił do nagrania członków swojej orkiestry, chór TGD (Trzecia Godzina Dnia), Orkiestrę Polskiego Radia oraz całą plejadę gwiazd polskiej sceny muzycznej, m.in. Natalię Kukulską, Kayah, Annę Marię Jopek, Igora Herbuta oraz Piotra Cugowskiego. Nagrana przez nich wspólnie pod szyldem Artists For Ukraine piosenka "Mamy siebie - Music Against War" otworzyła tę edycję "Naszej tonacji".

Chwilę później zabrzmiał najnowszy utwór Budki Suflera "O Tobie myślę w zimną noc". To kompozycja zmarłego dwa lata temu Romualda Lipki z tekstem Bogdana Olewicza, który również nawiązuje do wojny wywołanej przez Rosję Putina. Dla fanów zespołu jest to okazja, by przekonać się, jak brzmią razem głosy Jacka Kawalca i Ireny Michalskiej, pełniących aktualnie obowiązki wokalistów tej zasłużonej formacji. Na całą płytę z ich udziałem trzeba będzie poczekać co najmniej do jesieni.

Coraz śmielej poczynająca sobie w naszym kraju wiosna skłoniła Michała Kirmucia do odkurzenia dwóch piosenek opiewających uroki wycieczek rowerowych. "Rowery dwa" to dzieło producenta, kompozytora, autora tekstu i wokalisty, ukrywającego się pod pseudonimem Yaro. W kawałku mającym już 25 lat można usłyszeć głos 23-letniej wówczas Reni Jusis. Natomiast "Rower" pochodzi z wydanego w 2005 roku albumu "Plagiaty" Lecha Janerki.

Specjalnie dla miłośników pojazdów napędzanych silnikiem spalinowym gospodarz audycji sięgnął po utwory "Ciągnik" i "Harley mój". Pierwszy z nich jest największym przebojem w dorobku trójmiejskiej formacji Blenders, natomiast drugi pochodzi z repertuaru śląskiej grupy Dżem i jest hymnem na cześć motocykla wyprodukowanego przez jedną z najbardziej znanych na świecie wytwórni tych jednośladów.

"Naszą tonację" zakończyła Karin Stanek, która przy akompaniamencie zespołu Czerwono-Czarni wyśpiewała piosenkę opiewającą uroki jeżdżenia autostopem po całym kontynencie europejskim. Utwór pochodzi z 1963 roku, więc przed wyruszeniem w trasę warto się upewnić, że zawarte w nim rady typu: "gdzie szosy biała nić, tam śmiało, bracie, wyjdź i nie martw się, co będzie potem" nie straciły na aktualności.


Posłuchaj

50:34
Nowa Budka Suflera i piosenki na kółkach (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. ARTISTS FOR UKRAINE – "Mamy siebie (Music Against War)"
 2. BUDKA SUFLERA – "O Tobie myślę w zimną noc"
 3. KASHELL – "Rondo (wersja ocenzurowana)"
 4. LOVE – "Tomek"
 5. DUCHY – "Ogród"
 6. SANAH + DAWID PODSIADŁO – "Ostatnia nadzieja"
 7. STANISŁAW SOYKA – "Cud niepamięci"
 8. KOMEDA – "Rosemary's Baby - Main Title"
 9. RENI JUSIS – "Ja pas! (Kayax XX Rework)"
 10. YARO – "Rowery dwa"
 11. JANERKA LECH – "Rower"
 12. BLENDERS – "Ciągnik"
 13. DŻEM – "Harley mój"
 14. KARIN STANEK, CZERWONO-CZARNI – "Jedziemy autostopem"

***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Michał Kirmuć
Data emisji: 27.04.2022
Godzina emisji: 12.09

kc

Polecane