Piraci drogowi na e-hulajnogach. Jakie są ich najczęstsze przewinienia?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Piraci drogowi na e-hulajnogach. Jakie są ich najczęstsze przewinienia?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/r.classen

Pędzą jak strzała, nie zważając uwagi na pieszych, podróżują w parach, ścinają zakręty, a po skończonej jeździe porzucają pojazdy gdzie popadnie... W tym roku tylko na Pomorzu było już 9 wypadków z udziałem elektrycznych hulajnóg.

– Pierwszym wyborem użytkownika e-hulajnogi jest droga lub pas ruchu dla rowerów. Jeśli go nie ma, a prędkość obowiązująca na drodze jest wyższa niż 30 km/h, to taka osoba jak najbardziej może skorzystać z chodnika, ale pod pewnymi warunkami. Pierwszy i najważniejszy to poruszanie się z prędkością nie większą niż pieszy, który przemieszcza się po tym chodniku – podkreśla rozmówczyni naszego reportera i dodaje, że za przekroczenie prędkości można otrzymać mandat w wysokości do 500 zł. 

Wypadki, również śmiertelne

Jak podkreśla mł. asp. Monika Falkowska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, "od początku tego roku w województwie pomorskim doszło do 9 wypadków drogowych z udziałem hulajnogi elektrycznej". – W tych zdarzeniach śmierć poniosła 1 osoba, a 8 osób zostało rannych. W tym samym okresie policjanci odnotowali również 15 kolizji drogowych, w których uszkodzeniu uległy pojazdy – dodaje policjantka.

Przepisy, o których trzeba pamiętać 

Na drogach publicznych z hulajnóg elektrycznych mogą korzystać wyłącznie osoby pełnoletnie. Osoby młodsze muszą mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii: AM, A1, B1 lub T. Zabronione jest korzystanie z hulajnogi elektrycznej na drogach publicznych przez dzieci poniżej 10 roku życia - mogą one poruszać się takim jednośladem tylko w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej. Przepisy ruchu drogowego pozwalają na przejeżdżanie na hulajnodze elektrycznej po drodze dla rowerów, jednak przez przejścia dla pieszych należy ją przeprowadzić. Ponadto z hulajnogi może korzystać tylko jedna osoba.  

Czytaj także:


Oficjalnych statystyk wypadków z udziałem e-hulajnóg w całym kraju nie ma, ale z doniesień policji wiadomo, że w każdym dużym mieście dochodzi do kilkuset takich zdarzeń rocznie. 


Posłuchaj

2:59
Hulajnogi elektryczne na polskich ulicach i chodnikach (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Grzegorz Armatowski
Data emisji: 27.04.2022
Godzina emisji: 7.18

Polecane