Studenci organizują bezpłatne badania wzroku i okulary dla uchodźców

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Studenci organizują bezpłatne badania wzroku i okulary dla uchodźców
Studenci UW prowadzą akcję pomocy dla uciekinierów z Ukrainy, którzy zniszczyli bądź zgubili swoje okularyFoto: Shutterstock/ronstik

Wśród uchodźców z Ukrainy zdarzają się też osoby, które docierają do Polski bez okularów: zapomniały ich, zgubiły je bądź zniszczyły w czasie długiej drogi. Pomagają im studenci - pracownicy Akademickiego Centrum Kształcenia Optometrystów Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, prowadząc akcję bezpłatnych badań dla osób uciekających przed wojną.

  • W ciągu pierwszych dwóch tygodni przebadano ponad 30. pacjentów, a liczba chętnych rośnie.
  • Akcję wspomagają zaprzyjaźnione firmy, które dostarczają soczewki za symboliczną złotówkę oraz darmowe oprawki.

Pomoc w normalnym funkcjonowaniu

– Okulary nie są absolutnie pierwszą potrzebą w życiu człowieka: przede wszystkim trzeba mieć, co jeść, gdzie mieszkać i spać. Ale przychodzi ten moment, kiedy dalej trzeba żyć, nawet w obcym kraju. I wielokrotnie przeszkodą w podjęciu pracy, czy nawet codziennym funkcjonowaniu, jest brak właściwej korekcji wzroku – tłumaczy dr hab. Jacek Pniewski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. – To mogą być osoby starsze, które nie mogą blisko czytać i od razu ta część życia im odpada. Mogą to być też osoby bardzo młode, które nosiły soczewki kontaktowe – wylicza.

– Akcję uruchomiliśmy ok. dwa tygodnie po wybuchu wojny, zaangażowanych w nią jest dużo studentek, studentów oraz kadry – dodaje.

Dla dorosłych i dla dzieci

– Dużo osób przychodzi na badania potrzebne do pracy, a nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. Mamy sporo dzieci, które niestety w pewnym wieku dość często zmieniają okulary, albo coś się z tymi okularami stało – wyjaśnia studentka Klaudia Jeznak, uczestnicząca w akcji. – Aby wziąć udział w badaniu, najpierw trzeba się zapisać w naszym systemie http://acko.asysto.pl bądź drogą mailową acko@uw.edu.pl – wskazuje.

Przeczytaj także


Na potrzeby akcji magistrantki i magistranci wykonują badania wzroku, które trwają około godziny, natomiast ich młodsi koledzy i koleżanki, studiujący na studiach licencjackich, zajmują się oprawieniem soczewek w ramach zajęć w pracowni optyki okularowej. Po wykonaniu badania optometrysta wystawia receptę na okulary i zamawia potrzebne do ich wykonania soczewki. – Soczewki użyte do produkcji okularów dla uchodźców otrzymujemy od zaprzyjaźnionych firm za symboliczną złotówkę, nie płacimy też za oprawki: są to zwykle modele wycofane z ekspozycji – wyjaśnia dr Pniewski.

W ciągu pierwszych dwóch tygodni akcji przebadano ponad 30 pacjentów, a liczba chętnych rośnie. Studenci przygotowali ulotki w języku ukraińskim, które dystrybuują w różnych miejscach, np. urzędach dzielnic.


Posłuchaj

9:20
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy: bezpłatne badania wzroku i okulary (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Goście: dr hab. Jacek Pniewski (Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego), studentka Klaudia Jeznak (Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 25.04.2022
Godzina emisji: 13.29

pap/pr

Polecane