Nowość na kanale "Radiobook": "Freja z siedmiu wysp" Josepha Conrada

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowość na kanale "Radiobook": "Freja z siedmiu wysp" Josepha Conrada
Nowość na kanale "Radiobook": "Freja z siedmiu wysp" Josepha Conrada Foto: Radiobook

Po raz kolejny w cyklu Polskiego Radia "Radiobook" sięgamy po twórczość Josepha Conrada - opowiadanie "Freja z siedmiu wysp". Jest to jedna z mniej znanych nowel Conrada, po raz pierwszy ukazała się w "The Metropolitan Magazine", w 1912 roku. Czyta Jan Englert (nagranie z 1998 r.) 

Jest jedną z trzech krótkich historii opowiadanych przez tego samego narratora – brytyjskiego kapitana – których akcja rozgrywa się na obszarze Oceanu Indyjskiego. Trzy nowele zostały wydane pod wspólnym tytułem "Twixt Land and Sea" ("Między lądem i morzem"), też w roku 1912, w Londynie.

Duński kupiec Nelson (Nielsen) mieszka z córką Freją na jednej z wysp położonych w Holenderskich Indiach Wschodnich. O względy Frei zabiega dwóch wilków morskich: Jasper Allen, kapitan angielskiego brygu, i oficer holenderskiej marynarki wojennej, Heemskirk. Zakochana Freja postanawia uciec z Jasperem, ale zazdrosny Heemskirk doprowadza do zniszczenia statku Anglika, który załamuje się psychicznie. Dziewczyna wkrótce umiera.

"Freja z siedmiu wysp" jest o tyle wyjątkową pozycją w twórczości Conrada, że główną bohaterką autor uczynił kobietę, a całość przybrała formę romansu.

My prezentujemy polskie tłumaczenie noweli, dokonane przez Anielę Zagórską, kuzynkę Conrada, które ukazało się w Polsce, w roku 1924, w ramach pism zbiorowych Conrada.

Opowiadanie Conrada znakomicie zinterpretował w 1998 roku w studiach Polskiego Radia Jan Englert, profesor sztuk teatralnych, zasłużony pedagog, dyrektor, reżyser, ale przede wszystkim znakomity aktor filmowy i teatralny.

źródło: Radiobook/Youtube 

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobookówWśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


ans

Polecane