Protest songi, czyli muzyka niosąca pokój

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Protest songi, czyli muzyka niosąca pokój
Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski (2L) i prezes zarządu głównego Krajowego Związku Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie Włodzimierz Cieszkowski (P) na uroczystości obchodzonej, 8 bm. przy Grobie Nieznanego Żołnierza na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie z okazji 77. roczniFoto: PAP/Paweł Supernak

– W Montevideo w 1964 roku urodził się Jorge Drexler, aktor muzyk i doktor otolaryngologii. Był pierwszym artystą z Urugwaju, który zdobył Oscara za piosenkę. "Nienawiść jest dużo łatwiejsza, jest przewodnikiem tchórzy. Uzbrójmy się odwagę, kochajmy się. Stańmy się partyzantami zgody i porozumienia" – mówiła, cytując słowa artysty, Monika Małkowska. 

Jak przyznaje autorka programu, inspiracją do tego odcinka "Francuskiego łącznika", przygotowanego w dniu poprzedzającym ten, w którym wspominamy zakończenie II wojny światowej, był cytat z piosenki Fabrizia Moro "Pomyśl, zanim strzelisz". – Artysta śpiewa o tym, żebyśmy się obudzili, nie trwali w stagnacji, żeby zaprotestować – referowała słowa kompozycji "Pensa" dziennikarka. 

Bob Dylan - Knockin' on Heaven's Door (Official HD Video)/Bob Dylan 

8 maja przypada Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa, obchodzony w rocznicę podpisania aktu bezwarunkowej kapitulacji Trzeciej Rzeszy w 1945 roku. Dokument został podpisany najpierw w Reims we Francji, a dzień później, na żądanie Stalina, w Karlshorst na przedmieściach Berlina. Podpisanie aktu kapitulacji Niemiec oznaczało zakończenie drugiej wojny światowej, jednak tylko w Europie. Walki trwały jeszcze do września 1945 roku na Bliskim Wschodzie. Ponadto niektóre kraje europejskie, w tym Polska, z okupacji niemieckiej przeszły pod rygor komunistycznego systemu pod hegemonią Związku Radzieckiego.


Posłuchaj

49:13
Jak nie odpowiadać przemocą na przemoc? (Francuski łącznik/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

DELTA Je tire
FABRIZIO MORO Pensa
JORGE DREXLER La Guerrilla de la Concordia
KERY JAMES FEAT. LACRIM Tuer un homme
BOB DYLAN Knockin' On Heaven's Door
FRANCESCO DE GREGORI Non aver paura di tirare un calcio di rigore
THE BEATLES Happiness Is A Warm Gun
113 Un jour de paix ft. Black Rénégat
MAANAM Jestem kobietą
LOU REED The last Shot
ZAZ Demain c'est toi
PINK FLOYD The Gunner's Dream

Zaz - Demain c'est toi (Clip officiel)/Zaz Official

***

Tytuł audycji: Francuski łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 7.05.2022
Godzina emisji: 15.07

gs

Polecane