Prawosławna Wielkanoc. Uchodźcy i zakonnicy będą świętować wspólnie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prawosławna Wielkanoc. Uchodźcy i zakonnicy będą świętować wspólnie
W centrum świętowania prawosławnej Wielkanocy znajduje się nabożeństwo celebrowane z Wielkiej Soboty na niedzielę Paschy.Foto: PAP/Wojtek Jargiło

W prawosławnym monasterze św. Onufrego w Jabłecznej (województwo lubelskie) przebywa 24 uchodźców, głównie są to kobiety z dziećmi. – Wszyscy żyjemy jak w jednej dużej wspólnocie. Razem modlimy się, razem jemy, razem dzielimy też troski i radości – mówi namiestnik klasztoru archimandryta Piotr Dawidziuk.

Pani Natalia do klasztoru, gdzie znalazła zakwaterowanie, przyjechała ze Lwowa. – Życie w wymiarze ziemskim stało się bardzo trudne, ale Pascha, czyli zmartwychwstanie Chrystusa, daje nam ogromną nadzieję i podtrzymuje nas na duchu. Przygotowania do świąt to przede wszystkim przygotowania duchowe. Uczęszczamy na nabożeństwa, przystępujemy do sakramentu spowiedzi i Eucharystii, ale są też przygotowania w kuchni. Będziemy piec paschę serową, już zaczynamy farbować jajka – opowiada. 

Czytaj także: 

Ze Lwowa przyjechała także pani Maria. – Z powodu wojny na Ukrainie jesteśmy w rozłączeniu z naszymi bliskimi, ale dzięki temu, że możemy być w tym świętym miejscu i uczestniczyć w nabożeństwach, odczuwamy wspólnotę modlitewną i duchową. Mamy bogate tradycje świąteczne i nawet w tych trudnych chwilach staramy się podtrzymywać, przede wszystkim szykujemy koszyk ze święconką, gdzie wkładamy różne potrawy, które mają swoją symbolikę. Na dwa dni przed Wielkanocą kobiety i dzieci malują pisanki. Pieczemy chleb, który będzie pobłogosławiony w cerkwi z piątku na sobotę – opowiada. Wyjątkowe są nie tylko potrawy, które znajdą się na stole, ale także ubiór. – W dzień świąteczny zakładamy wyszywane ręcznie. Wzór na nich jest charakterystyczny dla danego regionu Ukrainy. Mam nadzieję, że te święta nas wzmocnią i nasz ból serca, wynikający z tęsknoty za naszymi bliskimi, będzie złagodzony. Doceniamy to, co robią dla nas duchowni z Jabłecznej – podkreśla kobieta. 

W centrum świętowania znajduje się nabożeństwo celebrowane z Wielkiej Soboty na niedzielę Paschy. – I mam nadzieję, że w tym roku również, tak jak w latach ubiegłych, uda nam się przywieźć święty ogień z Jerozolimy, żeby z nim rozpocząć paschalne nabożeństwo – dodaje archimandryta Piotr Dawidziuk. Wspólnota duchownych w klasztorze w Jabłecznej liczy 10 osób.


Posłuchaj

2:34
Obchody prawosławnej Wielkanocy razem z uchodźcami (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Karol Gnat
Autorka materiału reporterskiego: Małgorzata Tymicka
Data emisji: 22.04.2022
Godziny emisji: 16.40

gs


Polecane